Diyet

En Etkili Zayıflatan Bitki Çayları 

Zayıflamak isteyen kişilerin büyük bir kısmı zayıflama çaylarını tercih etmektedir. Bu yüzden bizde zayıflamada etkili olan bitki çayları hakkında bilgi vereceğiz.

Zayıflamada etkili olan bitki çayları oldukça fazladır. Aşağıda bunlar açıklanmıştır.

  1. Yeşil Çay

En çok bilinen ve etkisi kanıtlanmış olan zayıflama çaylarından birisidir. Poşet çay ya da yapraklar halinde satılır. Güçlü bir antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden metabolizmanın hızlı çalışması sağlar. Sıkça tuvalete çıkmanıza neden olur. Bundan dolayı ödem atışınızı kolaylaştırmaktadır. Sıcak su ile demleyip tüketebilirsiniz.

Sabah kalktığınızda aç karnına bir fincan yeşil çay içmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede hem güne enerjik başlar hem de zayıflamanın için oldukça etkili olacaktır. Yapılan çok fazla sayıdaki araştırmalara göre yeşil çayı düzenli tüketilmesi halinde kilo vermeyi hızlandırdığı gözlemlenmiştir. Özellikle aşırı kilolular üzerinde etkisinin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Ancak günde en fazla 2 fincan yeşil çay içiniz. Çünkü fazla tükettiğiniz takdirde içerisinde bulunan yüksek kafein oranından dolayı uykusuzluğa yol açar.

  1. Rezene Çayı

Rezene çayının en önemli özelliği iştah kapatıcı olmasıdır. Bu nedenle kilo vermede çok etkili bir çaydır.  Ayrıca spazm çözücü özelliği de bulunur.  Dolayısıyla açlık hissetmemenizi sağlayarak daha hızlı kilo vermenizi olanak tanır.

bitki çayları

  1. Beyaz Çay

Beyaz çayın antioksidan oranı diğer çaylara göre daha yüksektir. Cildin sıkılaşmasını sağlayan tazeleyici etkisi deneysel olarak ispat edilmiştir. Ayrıca yağ yakıcı ve vücuttaki yağ oranını dengelemeye yardımcı olur. Bu yüzden zayıflamak için sıkça tercih edilir.

  1. Mate Çayı

Yüksek miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Mate Çayı’nın zayıflama konusunda oldukça önemli bir yeri vardır. Aynı zamanda kanserli hücrelerin gelişmesini yavaşlatır. Diyabet hastalarının kan şekerini düşürme ve kalp hastalıklarında yarar sağlar.

  1. Zencefil Çayı 

Zencefil çayı, zayıflamak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bitki çaylarından biridir. Mide sakinleştirici ve sindirim kolaylaştırması özellikleri bulunur. Ayrıca mide bulantısına da iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırdığı gibi kişilerin psikolojisine de olumlu katkısı vardır.

  1. Karahindiba Çayı

Karahindiba yüksek oranda A, C vitaminleri ve potasyum içeren bir bitkidir. İdrar söktürücü özelliği bulunur. Aynı zamanda müshil etkisi yaratır. Karahindiba çayının zayıflamada etkisi son derece büyüktür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu