Eğitim

Çocukların Okul Başarısı Üstünde Rol Oynayan Etkenler

Çocukların Okul Başarısı Üstünde Rol Oynayan Etkenler Nelerdir? Çocuğun okul başarısı üstünde rol oynayan etkenler arasında, çocuk ait olduğu aile çevresi içerisinde yer alan insanların, birbirleri ile olan ilişkileri, ilk sırada gelmektedir. Çocuğun başarı ya da başarısızlık durumunu doğrudan etkilemektedir. Aile fertlerinin yaşadıkları olumsuzluklar, aynen çocuğu geçmektedir.

Çocukların Okul Başarısı Üstünde Rol Oynayan Etkenler Nelerdir? Çocuğun okul başarısında rol oynayan bir diğer etken de, özellikle anne ile babanın, çocuğuna karşı davranışlarıdır. Bu duruma, çocuğun kardeşleri ile olan ilişkisi ve evin fiziki şartları da etkili olmaktadır. Ayrıca çocuğun hem ruhsal hem de bedensel sağlığı da, oldukça etkendir. Çocuğun okul ile olan ilişkisi kadar hem öğretmenleri hem de okul ya da sınıf arkadaşları ile olan ilişkileri, başarı konusunda doğrudan bir etken olarak gösterilmektedir. Tüm bu etkenler, çocuğun neden başaramadığını gösterdiği gibi bir diğer konu da, çocuğun dikkat dağınıklığıdır.

Çocuk, bir konu ya da bir şeyin üstüne dikkatini toplayamaması da, onun okul başarısı üstünde, olumlu ya da olumsuz yönde etkisi bulunmaktadır. Bu problem, çocuk okula başladığı zaman ya da dikkatini bir konu üstünde toplamak istediğinde ortaya çıkmaktadır. Oysaki bu konu, yani dikkatin bir konu üstünde toplanması, çocuk yaşlarda başlanan eğitimle üretilebilmekte ve öğrenilebilmektedir.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Çocuğun eğitimi için hem anne eğitimi hem de okul öncesi eğitimi çok önemlidir. Bunlar birbirinin alternatifi olarak düşünülmemelidir. Dünya hayatında insanların başına bazı sorunlar gelebilmektedir. Çeşitli nedenler ile çocuk, şayet okul öncesi eğitim kurumuna gidemiyor ise, ev ortamında bile ebeveynler, çocuklarının dikkatini toplaması ve kazanmasına dair eğitimi verebilmektedirler. Bu yeteneğin geliştirilmesine yardımcı olabilmektedirler.

Bunu geliştirmenin en kolay yolu da, onlara zaman ayırmak ve onlarla birtakım oyunlar oynamaktır. Günümüzde konu ile alakalı piyasada, hem çalışma hem de yararlanılacak oyuncaklar ile kitaplar bulunmaktadır. Bu konuda çocuğumun yaşı ve ilgisine göre, ya yapboz oyunları ya legolar ya da domino oyunları tercih edilebilmektedir. Zar oyunları ile çocukla birlikte yapılan resim yahut ta masal anlatma da tercih edilebilmektedir. Ayrıca, bazı şekillerin parçalarının birleştirilmesi yahut ta oluşturulması gibi işlemler de, çocuk eğitiminde etkilidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu