Teknoloji

Elektronik Posta Kılavuzu Nedir ve Nasıl Alınıp Kurulur?

Elektronik Posta Kılavuzu Nedir ve Nasıl Alınıp Kurulur? Geçmişte insanların birbirleri ile haberleşmede kullandığı yöntemler, teknolojinin gelişmesi sayesinde farklı seçenekler sunmaktadır.

Elektronik Posta Kılavuzu Nedir ve Nasıl Alınıp Kurulur? Geçmişte posta sistemi ile gönderilen mektupların yerini günümüzde artık elektronik posta yöntemi almaktadır. Herhangi bir zamana ve mekana bağlı kalmaksızın, doğrudan ve anında iletilebilen elektronik posta, bilgisayar sistemlerinde internet üstünde depolanmaktadır. Elektronik posta, internet üstünden ve bir ağ vasıtası ile dünya üstündeki herhangi bir yerdeki kişiye ya da guruba gönderilen mektubun adıdır.

Elektronik Posta Tarihi Serüveni

Amerikalı girişimci olan Ray Tomlinson, elektronik posta sisteminin kurucusudur. Yaşadığı birçok başarısız deneme sonrasında kendisine, 1971 senesinde bir elektronik posta göndermeyi başarmıştır. İlk başarılı denemede mektubun metin kısmında “QWERTYUIOP” yazmaktaydı. Bu başarılı elektronik posta ise Arpa Net sistemi üstünden iletilmiştir. Hem kaynak hem de zamandan tasarruf yapılmasını sağlayan elektronik posta sistemi, uluslararası servis sağlayıcıları tarafından kullanılmaktadır. Başta Microsoft ve Google olmak üzere, servis sağlayıcıları, müşterileri ile ortaya çıkan sorunları, elektronik posta yolu ile çözümlemektedir.

Elektronik Posta Alımı

Elektronik posta almak için öncelikle servis sağlayıcısı seçilmesi gerekmektedir. Günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilen elektronik posta servis sağlayıcıları arasında, Outlook ile Gmail ve Yandex bulunmaktadır. Bu servis sağlayıcılardan biri ya da bunların dışındaki herhangi biri seçilmelidir. Servis sağlayıcısının internet sitesine gidilmesi gerekmektedir. Site üstünde kayıt ol butonu tıklanarak işlem başlatılmalıdır. Ortaya çıkan üyelik formunun doldurulması ile elektronik posta oluşturulmaktadır. Bu sayede, dünya üstündeki her insanın elektronik posta adresine tabiri caizse mektup göndermek, hem daha kolay hem de anında ve bedava olarak mümkün olmaktadır.

Elektronik Posta Kurulumu

iPhone

Telefonun ayarlar sekmesine girilmelidir. Burada insanın karşısına mail, takvimler ve kişiler başlığı çıkmaktadır. Bu sekme tıklandıktan sonra hesap ekle sekmesi gelmektedir. Çıkan ekran üstünde ise birçok elektronik posta servisi logosu da yer almaktadır. Mail hesabı ekle sekmesi tıklandıktan sonra gerekli hesap işlemleri gerçekleştirilmelidir. Bilgiler doldurulup ayarlar yapıldıktan sonra sol üst köşede bulunan “sonraki” sekmesi tıklanarak yapılandırma işlemine geçilmelidir.

Android

Bu sistemde yer alan elektronik posta uygulanması tıklanarak giriş yapılmalıdır. Buradan yeni hesap ekle seçeneği tıklanmalıdır. Çıkan forumda yazan ve istenen bilgiler doldurulduktan sonra “manuel kurulum” sekmesi tıklanarak kuruluma devam edilmelidir. Ekrana gelen seçenekler arasından POP 3 seçeneği tıklatılıp işlem tamamlanmalıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu