Sağlık

Bahar Alerjisi Belirtileri İle Oluşma Nedenleri

Bahar Alerjisi Belirtileri İle Oluşma Nedenleri! Baharın gelmesinin alameti olan cemreler birer birer düşmesinden sonra havaların yavaş yavaş ısınması gözlemlenmektedir.

Bahar Alerjisi Belirtileri İle Oluşma Nedenleri! Havalar ısındıkça da, doğada canlanma başlamaktadır. Bahar ayları bir birçok insan için polenler sebebiyle kâbus gibi geçmektedir. Polen alerjisinden mustarip olan çok insan bulunmaktadır.

Bahar Alerjisi Nedir

İlkbahar mevsimi girdiğinde, doğanın canlanması ile birlikte polenler havaya yayılmaktadır. Bitkilerden havaya yayılan polenler ile de öncelikle burun kaşıntısı başlamaktadır. Burun kaşıntısı da, hem hapşırmaya hem de burunun tıkanması ve akması gibi, nezle rahatsızlığı belirtilerinin gösterilmesini tetiklemektedir. Ayrıca, hem gözde sulanma, hem kaşınma hem sıklıkla yaşanan öksürük hem de nefes sıkışması gibi alerjik hastalıkların belirtilerinin bir bir görülmesine bahar alerjisi denilmektedir.

Bahar ayları aslında bir test niteliğindedir. Bu aylarda insanlar, polenlere karşı alerjisinin olup olmadığını test etme imkanı bulmaktadır. Polen alerjisini tetikleyen ve en fazla etkili olan polen türleri arasında kızılağaç başta gelmektedir. Fındık ile huş ağacı tarafından üretilen polen türleri de, alerji üzerinde yoğun bir etkiye sahiptir. Bunların yanı sıra çimen türlerinin hemen hemen hepsi ve özellikle de çayır otları ile meyve bahçeleri, birer polen deposudur. Küf mantarları üreme organları tarafından salınan polenler, sebep olduğu rahatsızlıkları, nefes yolu ile solunum yollarına yerleşerek oluştururlar. Polen aynı zamanda hem cilde hem saça hem de gözlere de yerleşebilmektedir. Alerjik olan bir insan bedeninin bağışıklık sistemi hemen harekete geçmektedir. Alerjinin bir belirtisi olarak gözlerde, burunda ve bronşlar üstünde iltihaplanmalar görülmektedir. Zira metabolizma, polendeki proteinlere tepki göstermektedir. Oluşan rahatsızlığa ise vücut, genellikle göz içinde kaşıntı, hapşırma ile burun akıntısı şeklinde tepki vermektedir.

Bahar Alerjisi Belirtileri

Bahar aylarında bitkilerin yoğun olarak ürettiği polenler, insanlarda alerjik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bahar alerjisinin en önde gelen belirtisi, hapşırmadır. Hapşırmayı ise burun akıntısı takip etmektedir. Ayrıca sıklıkla burnun tıkanması da yaşanmaktadır. Bunun ile damakta gözlemlenen kaşıntı, bahar alerjisinin belirtileri arasında en fazla görülenlerindendir. Göz içerisinde hem yanma hem de kaşıntı oluşması ile geniz akıntısı da hastalığın gösterdiği belirtilerdendir. Bunların yanı sıra bazı kişilerde, ya cilt döküntüleri ve kaşıntı ya da astım şeklinde tezahür edebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu