Diyet

Diyette Kabızlık Nasıl Önlenir, Giderilir?

Zayıflamak için diyet yaparken bazı sorunlarla karşılaşılır. Bunlardan bir tanesi de kabızlık problemidir. Bu makalede kısaca bilgi vereceğiz.

Diyette kabızlık, kilo vermek için başladığınız diyette diğer dönemler gibi yeteri kadar gıda takviyesi alamadığınız için mide ve bağırsaklarınızla yavaşlama görülebilir. Bu bunun sonucunda kabızlık görülmektedir. Diyette yediğiniz ara öğünlere ve besinlere dikkat ederek bu durumunu aşmanız mümkün olabilir.

Diyet Yaparken Neden Kabız Olunur?

Düzenli bir boşaltım sistemine sahip iken diyetle birlikte kabızlık problemleri yaşayabilirsiniz. Eğer bu problemle karşı karşıya kaldıysanız diyet programınızı gözden geçirmelisiniz. Beslenme gruplarınızda tek tip diyet takip ediyorsanız kabızlık görülebilir ve diyet dönemin de besin çeşitliliği ve miktarlarında azalma olduğu için aslında doğru diyet uygulamadığımız da sağlığımızı tehdit etmektedir. Diyet yaparken neden kabız oluruz ona bakabiliriz:

 • Sadece protein ağırlıklı diyet uyguluyorsanız
 • Yeteri kadar su tüketmiyorsanız
 • Aşırı katı listeler ile yeteri kadar yemek yemiyorsanız
 • Yağ kısıtlamanızı fazla oranda tutuyorsanız
 • Son olarak da diyet uygularken sürekli kilo ölçümünüze bakıp strese giriyorsanız, bütün bu saydıklarımız kabız olmanıza neden olacaktır.

Diyette Kabızlığı Önleme Yolları Nelerdir?

Diyette kabızlığı önlemek için çözüm önerileri bulunmaktadır. Sizin için en uygun olanı seçerek kabızlığınızı önleyebilirsiniz. Önerileri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Sabahları uyandığınız da aç karnınıza bir bardak ılık su içmenizde fayda vardır. Ilık su içerek bağırsakların rahatlamasına da yardımcı olursunuz.
 2. Bazı bitkisel çayların kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bunların başında da rezene gelir. Rezene çayı içerek kabızlığı önleyebilirsiniz.
 3. Diyette az gıda alacağınızdan dolayı öğünlerinizden önce çorba tüketimi yapmaya dikkat etmelisiniz. İçilen az miktarda çorba kabızlığa iyi gelecektir.

Diyette Kabız Olmamak İçin Ara Öğünlerde Ne Yenmeli?

Sıklıkla ara öğünler oluşturacağınız için kabızlığı önlemek adına bazı yiyecekleri öğünlerinize yayarak yiyebilir, ara öğün besinleri ile diyette kabızlığı önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

 • Kayısı
 • İncir
 • Keten tokumu
 • Kayısı tüketerek diyette ara öğünlerinizde bu besinleri yiyerek önlem alabilirsiniz. Unutmayın ki kilo verirken sağlığınıza dikkat etmeli diyetinizi uygularken besinleri dengeli almalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu