Anne-Çocuk

Çocuğumu Diş Sağlığı İçin Nasıl Dişçiye Götürmeye İkna Ederim? 

İlerleyen yaşlarda özellikle çocuklarda diş sağlığı konusunda endişe verici durumlar ortaya çıkmaktadır. Çocukları dişçiye götürmede zorlanan annelere tavisyeleri okuyabilirsiniz.

Aileler için en zor konular arasında çocuğumu dişçiye nasıl götürmeye ikna ederim? Sorusu yer almaktadır. Çocuklar için dişçiye gitmek elbette ki korku verici ve endişe oluşturucu bir durum olarak görülmektedir. Çoğu zaman çocuğun bunu reddetmesi söz konusu olabilmektedir.

Diş bakımı ya da diş sağlığı konusunda yaşanabilecek sorunlar karşısında özellikle profesyonel yardım almak isteyen aileler için çocukların ikna edilmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda çocuğu yeterli şekilde bilgilendirmek ve yaşanabilecek durumlar hakkında doğru, anlayacağı şekilde bilgi vermek önemlidir. Çocukla olan iletişim bu konuda yardımcı olmaktadır.

Çocuklarda Diş Sağlığı 

Belli bir yaştan sonra çocuklarda diş sorunları ortaya çıkmaktadır. Özellikle bol şekerli tüketimi ya da dişlerin doğru şekilde temizlenmemesi çürüme gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Diş kontrollerinin düzenli şekilde yapılması çocuklar açısından da son derece önemlidir. Diş gelişiminde yaşanabilecek problemler özellikle çocuğun ilerleyen yaşlarda daha fazla sorun yaşamasına neden olabilmektedir.

Çürüyen ya da ağrıyan dişler aile için özellikle çocuğun doktora götürülmesi konusunda önemli bir sürecin başlamasına neden olmaktadır. Çocuğunuzu ikna etme konusunda özellikle başarılı olabilmeniz için onunla doğru iletişim kurmanız önemlidir. Nasıl uygulama yapılacağı ya da canının yanmayacağı şeklinde açıklamalar yapmak yerime sadece kontrole götüreceğinizi ve onun izin vermediği hiçbir şeyin yapılmayacağını söylemeniz gerekir.

Çocuklar Diş Kontrolü İçin Nasıl Kolay İkna Edilir?

Çocukları kandırmak yerine olabilecekleri doğru şekilde anlatmak önemlidir. Aynı zamanda yalnızca doktora kontrole gideceğinizi ve doktorun söyleyeceği şekilde uygulama yapılacağını açıkça belirtmeniz gerekir. İkna etme konusunda problem yaşamanız durumunda ona vaatlerde bulunmanız daha sonrasında aynı sorunu tekrar yaşamanıza sebebiyet verecektir.

Diş kontrollerinin yapılabilmesi için çocuklarda dişçiye gitmek konusunda yaşanacak problemler karşısında özellikle dişin devamlı olarak ağrıyabileceğini ve bu ağrının zaman içerisinde artacağını belirtmeniz gerekebilir. Bir an önce müdahale edilmesini doğru bir dille anlatmanız önemlidir. Bu sayede çocuğunuzu ikna ederek kontrolünün yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu