Yaşam

Ayakkabı Dolabı Kokusu Nasıl Geçer?

Günlük hayatta ayakkabı dolabı kokusu sorunu yaşıyorsanız, birkaç yöntemle bu kokuyla mücadele edebilir ve kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Ayakkabı dolabı kokusu her evde oluşabilen kötü kokulardandır. Birçok kişi evlerindeki bu kötü kokudan yana muzdariptir. Özellikle dolabın kapağını açtığınızda karşılaşmış olduğunuz kötü kokuyu yok etmek istiyorsanız, evde yapabileceğiniz basit yöntemlerle bu kokunun üstesinden gelebilirsiniz. Bununla birlikte ayakkabı temizliğinize önem vermeli ve düzenli olarak ayakkabılarınızı önerildiği şekilde temizlemelisiniz.

Ayakkabı Dolabı Kokusunu Önleyen Karışım

Önlem almadığınız taktirde ayakkabı dolabınız istemeseniz dahi kokacaktır. Bunun için yapacağınız karışım ile kokunun önüne geçebilirsiniz.

  • Limon yağı
  • Karbonat
  • Karton
  • Kavanoz
  • Raptiye
  • Makas

Küçük bir kavanozun içerisinde karbonatı boşaltın ve üzerine 6-7 damla limon yağı damlatın. Daha sonra kavanozun kapak yerine kartonu koyun ve kartona delikler açın. Böylece bu kavanozu ayakkabı dolabınıza yerleştirerek ayakkabı dolabındaki kötü kokuları yok etmede kullanabilirsiniz.

Ayakkabı Dolabı Kokusunu Önleyin

Gün içinde özellikle ayaklarınız ayakkabı içerisinde terlemişse ayakkabılarda yoğun bir koku oluşabilmektedir. Bu tip bir kokuyla karşılaşmamak için öncelikle yapmanız gereken ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra onları havalandırmaktır. Bununla birlikte ayakkabılarınız için ayakkabı parfümlerini de kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan ayakkabılarınızı dolaba yerleştirirseniz kötü kokuya maruz kalmanız kaçınılmazdır.

Son derece basit yöntemlerle ayakkabı dolabındaki kötü kokuları yenmeniz mümkündür. Öncelikle yapmanız gereken ayakkabılarınız ile birlikte dolabınızı da sık sık havalandırmaktır. Bunun için dolabın kapağını ara ara açık bırakabilirsiniz. Ayakkabılar burada hapsolduklarında daha çok kokacaktır.

Ayakkabı Dolabı Kokusunu Önlemek İçin Öneriler

  • Ayakkabı dolabınızın kokmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken öncelikle ayakkabılarınızı dolabın içerisine üst üste koymamaktır. Ayakkabıları üst üste koymanız durumunda ayakkabılar havasız kalacak ve kokacaktır.
  • Bununla birlikte yapmanız gereken başka bir şey, dolabınızı birkaç günde bir ıslak mendil ya da güzel kokan bir sprey yardımıyla silmektir. Aynı şekilde ayakkabılarınızın da temizliğine dikkat etmelisiniz.
  • Eğer sürekli olarak koktuğunu düşündüğünüz bir ayakkabınız varsa bu ayakkabıyı havalandırmadan kesinlikle dolaba koymamalısınız.
  • Dolabınızın içine koku gidericiler yerleştirerek te ayakkabı dolabındaki kokuları önlemek için kullanabilirsiniz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu