Eğitim

Bildiğiniz Eğitimi Unutun

Koronavirüs salgınından dolayı dünyadaki herkesin evine kapanması, eğitimi sisteminde de bilinen eğitim sisteminin aksine, yeni eğitim seçeneklerinin oluşmasını sağlamıştır.

Bilinen eğitimi unutun yılın 8 ayı her sabah kalkıp okula gitmeyi gerektiriyordu. Ancak, Covid-19 salgınından dolayı 185 ülkede, 1.6 milyar çocuk okullarından uzak kaldı ve yeni eğitim seçenekleri uygulanmaya başlandı. Bunlardan biri de, uzaktan eğitim.

Eğitim Sisteminde Eski Normal

Virüs salgınıyla birlikte dilimize yerleşen kelimelerden olan, eski ve yeni normal kelimeleri, eğitim sistemindeki değişiklikler içinde kullanılmaktadır. Ancak, eğitim sistemi içerisindeki bozukluklar, salgınla birlikte ortaya çıkmadı. Salgından öncede, okul ve eğitim sistemi normal değildi.

Dünyanın eğitim sistemi içerisinde var olan öğrenme krizini gösteren birçok araştırma gerçekleştirilmektedir. Yapılan bu araştırmalar sonucunda, eğitim sistemi içerisinde, aslında ciddi boyutta bir eğitim krizi olduğu gözlemlenmektedir. Yapılan PISA gibi araştırmalar, OECD ülkelerinin her yıl matematik öğrenimi için, 240 milyar dolar harcadığını göstermektedir.

OECD ülkeleri tarafından harcanan bu yüksek miktardaki meblağa karşın, OECD ülkeleri içerisinde matematik eğitimi alan çocukların yaklaşık yarısı, matematik alanında temel yeterlik düzeyine erişememektedir.

Eğitim Sistemi İçin Yeni Normal Değil, Yeni Okul Tasarımı Gereklidir

Eğitim sistemi içerisinde sadece matematik alanındaki bu kötü durum, diğer dersleri de doğal olarak etkilemektedir. Bundan dolayı, eğitim sistemi içerisinde yeni normale ihtiyaç yoktur. Çocukların eğitim ve öğretim düzeylerini yükseltecek yeni bir okul tasarımına ihtiyaç vardır.

Bu yeni okul tasarımı sisteminin inşa edilebilmesi için gerekli sütunlar şu şekildedir:

  • Öğrenmenin harmanlanması, tersyüz edilmesi ve herkese ulaştırılması
  • Okul mimarisinin gözden geçirilmesi
  • Eğitim sürdürülebilirliğinin, öğretim müfredatının temel taşlarının biri yapılması
  • Beceriler yerine, çeşitli okuryazarlıklara odaklanılması
  • Güçlü sosyal ilişkilerin kurulabileceği, spor, sanat ve oyun odaklı bir okul zamanının tasarlanması

Öğrenmenin Harmanlanması, Tersyüz Edilmesi ve Herkese Ulaştırılması

Salgından dolayı oluşan uzaktan eğitimde, teknoloji rahat bir şekilde eğitime entegre edildi. Ancak, teknolojinin kolay bir şekilde eğitime entegre edilmesi, bazı eşitsizlikleri de daha fazla gün yüzüne çıkardı. O da, imkanı olmayan kişilerin uzaktan eğitimde geride kalması. Yeni okul tasarımı içerisindeki en önemli konu, eğitim ulaşılabilirliği çerçevesinde herkesin eşit olması.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu