Diyet

Diyet Yapılırken Hangi Ekmek Yenir?

Yıllardır diyet yapılırken hangi ekmek yenir çok merak edilen ve araştırılan bir konu olmaktadır. Bu makalede kısaca anlatacağız.

Diyet yapılırken hangi ekmek yenir? Diyet yapanların ve yapmak isteyenler çok merak ettiği bir sorudur.

Diyet yaparken ekmeği kesmek yerine az  kalorili ekmekler seçmelisiniz. Tam tahıllı ekmeklerin glisemik indeksi düşüktür. Bu yüzden  zayıflamak için yapılan diyetler de bu tür ekmekler ölçülü ve dikkatli tüketilmelidir. Diyet yapılırken tam buğday ekmeği ve çavdar ekmeği tüketilmelidir. Karbonhidrat açısından çok zengin olmaktadır. Beyaz ekmek yapılırken buğdaydan ayrıştırılmaktadır.

diyet

Diyet Yapılırken Bu Ekmekleri Kullanın

Buğday ekmeği; buğdayın vitamin ve minarel bakımdan yoksun olan ve az kalorili bölümü kullanılmaktadır. Beyaz ekmekte kullanılan bölümün tok tutucu özelliği çok azdır. Buğday ayrıştırılmadan ekmek yapıldığı zaman tam buğday ekmek olmuş olur. Tam buğday ekmeği vitamin ve mineral içeren hem de tok tutan bir özelliği vardır.

Bir kişi diyet yaparken gün içinde 5-6 dilim ekmek yemelidir. Baylarda ve bayanlarda ekmek ihtiyacı farklılık gösterebilir. Bunun nedeni  ise vücuttaki kas oranı ve yapısal farklılıklardan kaynaklanır. En sağlıklı ekmek tam buğday ekmeğidir. Diyet yaparken buğday ekmeği,  çavdar ekmeği, yulaflı ekmek ve tam tahıllı ekmek  tüketilmelidir.

Çavdar ekmeği; kilo kontrolü için diyet gıdası olarak oldukça sık kullanılmaktadır. Fakat kontrolsüz tüketim yapılan her gıdanın faydasından çok zararı olmaktadır. Çavdar ekmeğinde de gereğinden fazla yenilirse gözle görünülür kilolara neden olabilir. Yemekler de 2 dilim çavdar ekmeği tüketilebilir.

Yulaflı ekmek; yulaf öğütülerek saf halde ya da tam buğday unu ve yulaf unu ve kepeği karıştırılarak elde edilen bir ekmektir. Yulaf ekmeğini diğer ekmeklerden ayıran en önemli özellik ise düşük yağ içermesidir. Yulaf ekmek tamamen bir nevi doğal bir ilaç olmaktadır. Diyet yapılırken de çok tercih edilmektedir.

Tam tahıllı ekmek; tüm buğday çekirdeğinin yanı sıra yulaf, esmer prinç, mısır, çavdar ya da arpa gibi diğer tam tahılları da içerir. Tam tahıllı ekmekte bu tahılların tüm çekirdekleri kullanılır. Uzmanlar diyet yaparken tam tahıllı ekmeğin yenilebileceğini söylemiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu