Anne-Çocuk

Bebek Kıyafetleri Nasıl Temizlenir?

Bebekler dünyanın kirine, mikrobuna hazır değildir ve ciltleri çok hassastır. Bu yüzden bebek kıyafetleri temizliği özenle yapılmalıdır.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

Bebekler anne karnındaki steril ortamdan bu dünyaya geçiş yaparlar. İlk doğduklarında ciltleri çok daha hassastır. Pek çok şeye alerjileri olabilir. Bu sebeple bebek kıyafetleri nasıl temizlenir derseniz kimyasal kullanmadan, doğal ürünlerle temizlenmelidir. Yetişkinler için kullanılan deterjanlar kimyasal içeriklidir ve bebeklerde alerji, kaşıntı gibi sorunlara yol açabilir.

Bebeğinizin cildi temas eden tüm tekstil ürünleri özenle temizlenmelidir. Bebeğinizin havlusu, battaniyesi, nevresimleri ve kıyafetleri gibi tüm ürünleri ayrı olarak yıkamalısınız.

Deterjan Seçimi

Bebeğinizin çamaşırlarını makineye ayrı olarak atın ve diğer eşyalarla karıştırmayın. Yıkama aşamasında hiç deterjan ve yumuşatıcı kullanmaya gerek yoktur. Bebek kıyafetleri için deterjan olarak saf sabun rendesi kullanın. Eğer sabun kalıntısı kalmasın istiyorsanız sıcak suyun içinde sabun tozunu eritip kullanın. İki kere durulama yaparsanız son derece hijyenik olacaktır. İlk durulama suyuna1 su bardağı kadar elma sirkesi koyup yıkayın. Kurutma aşamasında ise güneş gören bir yerde, rüzgar eşliğinde kurutmalısınız. Kuruyan çamaşırları ütüledikten sonra bebeğinizin dolabına kaldırabilirsiniz. Ütüleme esnasında bebek kıyafetlerindeki etiketleri kesmelisiniz ki bebeğinizin cildini çizmesin. Bebeğiniz büyümeye başladıkça bebek deterjanlarına geçebilirsiniz.

Bebek Önlüğü Nasıl Temizlenir?

Bebek önlükleri yemek yerken hemen kirlenirler. Çok sık temizlemek gerektiği gibi zorlu lekelerle uğraşmanız gerekir. Ama bu önlükler bebeğin ağzına temas edebileceği temizliği daha hassastır. Bebek mendilleri de bu şekilde hassastır. Sadece saf sabun ve sıcak su ile temizleyin. Lekeler çıkmazsa sabunlayarak bir gün kadar bekletip yıkayın. Bebek kıyafetleri için yumuşatıcı kullanmamak gerekir. Katkı maddesi ve kimyasal olan hiçbir temizlik maddesi bebeklere uygun değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu