Yaşam

Bebek Eşyaları Nasıl Temizlenmeli?

Bebek eşyaları nasıl temizlenmeli? Bebek odası nasıl temizlenmeli? Bebek odası için hangi temizlik malzemeleri kullanılmalıdır?

Bebek eşyaları nasıl temizlenmeli?, bebeklerin temas ettiği bütün eşyalar temiz olmalıdır. Mikrop kaparak hasta olabilirler. İlk alındığında emzik ve biberonlar 5 dakika suda kaynatılmalıdır. Günlük olarak sterilize edilmelidir. 10 dakika kaynar suyun içinde bekletilerek daha sonra durulanarak temizlenir.

Mama kapları temizliği, temizlenmesi için özel fırçalar mevcuttur. Doğal deterjanlar tercih ederek kimyasallar ile temas ettirilmemelidir. Çamaşırlarının temizliği, yıkama işleminden önce ılık suda organik deterjanlarla yarım saate yakın bekletilmelidir. Makineden çıkan kıyafetleri elinizde durulayın deterjan kalıntısı kalmasın. Makinede bebeğin kıyafetlerini yüksek derecede yıkayın. Kıyafetleri mümkün olduğunca açık havada kurutun.

Bebek odası temizliğine çok önem verilmelidir. Camlarını açın ve zemin kısımları temizleyin. Oda sık sık havalandırılmalıdır. Oda deterjanlı su ile temizlenmiş ise bebek, asla odaya alınmamalıdır. Oyuncaklar adeta mikrop saçıyor bu yüzden oyuncak temizliği çok önemlidir. Oyuncakları sabun ve ılık su ile yıkayabilirsiniz. 1 litre suya 1 kaşık çamaşır suyu ekleyerek de dezenfekte edebilirsiniz.

Bebek Odası Nasıl Temizlenmeli?

Bebek odası kurulurken bebeklere sağlıklı ve güvenli bir yaşam alanı oluşturmak düşünülmesi gereken en önemli noktadır. Toz, kir ve bakterilerden tamamen arındırılmış olmalıdır. Çünkü bebek hastalıklardan sadece bu şekilde korunabilir. Bebek odası temizliği, aileler için en çok dikkat edilmesi gereken konulardır. Bebekli bir aile için ev hijyeni çok önemlidir.

Young hipster father with his daughter hoovering the floor

Bebek Odası İçin Hangi Temizlik Malzemeleri Kullanılmalıdır?

Yenidoğan bebek odası temizlenirken, evin diğer odaları için kullanılan paspas, toz ve yer bezi gibi malzemeler değiştirilmelidir. Bebek odası temizlenirken toz tutmayan mikrofiber bezler ve tek kullanımlık süngerler tercih edilmelidir. Böylelikle çok daha hijyenik bir ortam yaratabilirsiniz.

Bebek odasında kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Özel olarak üretilen deterjan doğal sabun ya da organik malzemeler kullanmayı tercih etmek gerekir. Bebek odası temizlik malzemesi, seçimi yapmakta zorlanıyorsanız en uygun tercih buharlı yüzey temizleyicileri olmalıdır. Tüm mikroorganizmaları sıcak buhar ile yapacağınız temizlik ile kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Buharlı temizleyiciler kullanarak yüzey ve zeminleri de temizleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu