Anne-Çocuk

Bebeğinizle Güven Dolu Bir İlişki Kurabilmeniz İçin İpuçları

Bebeğiniz ile güven dolu bir ilişki kurarak, onun gelişimine katkı sağlayabilir, sosyal gelişimini, zihinsel gelişimini ve duygusal gelişimini destekleyebilirsiniz.

Bebeğimle güven dolu bir ilişkiyi nasıl kurabilirim diyorsanız karşınıza birçok yöntem çıkacaktır. Ancak ilk önce bebeğinizle güven dolu bir ilişki kurmanın faydalarını görelim. Bebeğinizle güven dolu bir ilişki kurmanız ilk olarak onun ileride başkalarıyla olan ilişkilerinin de sağlıklı olmasına fayda sağlamaktadır. Bunun dışında zor durumlarda tek başına mücadele etmeyi öğrenir, dil gelişimi daha çabuk gerçekleşir, kendine güveni artar, sürekli pozitif olur ve iyimser bir yapıya bürünür diyebiliriz.

Ebeveynler, bebeklerle arasındaki güven dolu ilişkinin bu kadar yararını gördükten sonra bebeklerle güven dolu ilişki kurabilme ipuçları diye araştırma yapmaktadırlar.

Ona Temas Edin

Bebeğiniz ile sürekli temas halinde olursanız ona güven duygusunu aşılayabilirsiniz. Özellikle emzirme anlarında sürekli olarak onunla iletişim kurun. Gözlerinin içine bakın, saçını okşayın yani onun yanında olduğunuzu ona hissettirin. Babaların da gün içinde bebekle iletişime geçmesi ve ona temas etmesi gerekmektedir.

Bebeği, mümkün olduğu kadar kucağınıza alın. Sürekli olarak yanında olduğunuzu ona hissettirin. Kokunuzu ve vücudunuzu tanımasını sağlayın. Bu şekilde size daha çabuk uyum sağlayacaktır.

Onunla Konuşun

Yapılan araştırmaya göre bebekler hamileliğin 18.haftasında sesleri duyabilmeye başlamaktadır. Bebeğinizle hamilelik esnasında dahi sürekli konuşun. O sizin sesinizi bir süre sonra tanıyacaktır. Sözlü olarak iletişime geçmeniz de ona güven verecektir. Sözlü olarak iletişiminizi doğduktan hemen sonra da gerçekleştirin. Yavaş yavaş sesinizi tanıdığı gibi yüzünüzü de tanıyacaktır. Bebeklerle güven dolu bir ilişkinin ipuçları nelerdir diyecek olursanız onunla iletişime geçin. Bebeğinizle iletişime geçmeniz  bebek açısından oldukça faydalı olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak onu anlamaya çalışın. Onun ayrı bir birey olduğunu unutmayın. Hayatınızı bebeğinize göre şekillendirin. Onunla sürekli vakit geçirin. Ailece oyunlar oynayın. Aile olgusunu çocukluktan hissetmeye başlasın. Yaşı kaç olursa olsun ebeveynler bebeklerinin yanında tartışmamalıdır. Kötü enerjinin bebeğinize geçmesine izin vermeyin. Uyumadan önce yanında olun ve bebeğiniz uyanmadan ayakta olmaya çalışın. Bebeklerle güven dolu bir ilişki için yazılanları uygulayabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu