Teknoloji

E-SIM (eSim) Teknolojisi Nedir?

E-SIM teknolojisi üretilen cihazlara, operatörlere, şebekelere ve kullanıcılara çeşitli avantajlar sunar. Fiziksel sim kart dönemi artık kapanıyor.

E-SIM embedd SIM yani yerleştirilmiş sim günümüzde çok yaygın olarak kullanılan fiziksel sim kartların yerini almaya başlayan teknolojidir. E-SIM teknolojisi son birkaç yıldır üzerinde çalışılan ve şuan da önemli ölçüde ilerleme kaydedilmiş bir çalışmadır.

Özellikle Apple firması E-SIM üzerinde ciddi çalışmalar yürütmüş ve bu çalışmaların karşılığını almıştır.

E-SIM Nedir?

Yukarıda dediğimiz gibi E-SIM fiziksel olmayan telefonunuzun ana portuna gömülü olarak çalışan bir sim karttır. Telefonunuzun içinde bir NFC yongası tarzında çalışır. Bu sim kart sayesinde günümüzde kullandığımız fiziksel sim kartlara çok yakında veda edeceğiz. Çünkü birçok telefon üreticisi bu teknolojiye yavaş yavaş geçiyor. E-SIM teknolojisi sayesinde kullanıcıların numara taşıması daha da kolay olacak. Ve kullanıcılar birden fazla sim profili yükleyerek kullanabilecekler. E-SIM’ in üzerine veri yazılabildiği için kullanıcıların herhangi bir mobil kullanıcı hesabına otomatik olarak bağlaması artık saniyelere hatta ve hatta saliselere düşecektir.

E-SIM kartlar sadece telefonlara değil, akıllı saatlere, sim kart takılan tabletlere ve bazı sim kart destekleyen PC’lerde de kullanılabilecek. Artık cep telefonlarımızda ki sim kart yuvalarının ve fiziki sim kartların devri kapanıyor.

E-SIM Teknolojisinin Dezavantajları

Tabi ki her üründe olduğu gibi E-SIM (Embedded SIM) teknolojisinin de dezavantajları var. En başta bizler bazı eski alışkanlıklarımızdan kurtulmalıyız. Önceden yeni bir cihaz aldığınızda numaralarınız sim kartınızda ise yeni cihazınıza takmanız yeterliydi. Ancak E-SIM teknolojisi ile birlikte bu olay bazı kullanıcılar için biraz uğraştırıcı gelebilir. Artık yeni cihaz aldığınızda şebeke sağlayıcınızla görüşüp bu durumu bildirmeniz veya yeni bir profil oluşturmanız gerekli. Önceden yeni cihaz aldığımızda numara aktarımı basitti. Sim kartı takınca numaralar yeni cihaza geçiyordu. Ancak E-SIM kartlarda böyle bir durum olmayacağı için numaralarınız bulut yedekleme servislerinden yararlanarak kaydetmenizi ve yedeklemenizi öneriyoruz. Tabi ki E-SIM kartların yaygınlaşmasına biraz daha vakit var. Ama siz eski cep telefonu kullanım alışkanlıklarınızdan vazgeçmeye çalışın. Fazla uzak bir zaman değil.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu