Sağlık

Bacak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Herkesin çektiği bu bacak ağrısı için hangi doktora gidilir? Çok araştırılan bir konu olmaktadır. Bu makalede kısaca anlatacağız.

Bacak ağrısı için hangi doktora gidilir? Sorusu oldukça sık sorulan bir soru olmaktadır. bacak ağrısı çeken kişilerin çoğu hangi bölüm ve hangi doktora gideceğini bilmez. Bacak ağrılarının şiddeti ve derecesine göre değişiklik gösteren ağrılar için genel cerrahi bölümü, ortopedi, nöroloji ve kalp damar cerrahisi uzmanlarına gidebilirler.

Bacak Ağrısı Nedenleri Nedir?

Bacak ağrısının nedeni birden fazla nedenden olabilir. Bacak ağrısı, uzun süre hareketsiz olmak, ayakta kalmak, hareketsiz oturmak gibi birçok nedeni olabilir. En önemli nedeni ise kramplar olmasıdır. Vücudun susuz kalması, kas yorgunluğu ve en önemlisi de düzgün beslenme yapılmamasıdır. Bacak ağrısı problemleri; bel fıtığı, sinir sıkışması, damar sertliği ve diyabet gibi birçok rahatsızlığa da neden olabilir.

bacak ağrısı

Bacak Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

Bacak ağrısı için gidilecek bölüm; ağrının nedenine göre farklılık göstermektedir. Bu bölümler;

  • Nöroloji bölümü; eğer sinirlerden kaynaklanan bir ağrı ise bu bölümde uzman doktorlar tarafından yapılan muayene göre tedavi başlanır ve tedavi süreci takip edilmektedir.
  • Ortopedi bölümü; şayet ayakta kırık ve şişlikler var ise ortopedi uzmanları tarafından kontrol edilir .Ortopedi bölümünde kemik ve iskelet ile herhangi bir problem var ise direk olarak ortaya çıkar ve tedavi başlar.
  • Kalp damar cerrahisi; damar tıkanıklığına yol açan bir bacak ağrısı ise kalp damar cerrahisine gidilerek nedeni araştırılır. Bacakta ki ağrılar hareket ettikçe devam ediyor ise atardamar tıkanıklığı var demektir. Ve ona göre tedavi uygulanır.
  • Genel dahiliye bölümü; herhangi bir bacak ağrısı çekiliyor ise bu bölüme gidilecek doktor tarafından muayene edilir ve tedavisi ne ise uygulanmaktadır.

Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Uygulanır?

Bacak ağrısının nasıl tedavi edileceği bacak ağrısının nedenine göre yapılmaktadır. Bacak ağrısının nedeni belli olduktan sonra gittiği bölümde uzman doktorlar tarafından yapılması gerekir. Gidildiği zaman hastalık durumu ve teşhise göre tedavi yapılır. Eğer bacak ağrısı çok ciddi ve dayanılmayacak derecede ise mutlaka fizik tedavisi önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu