Sağlık

Ayak Tırnağında İltihap

Ayak tırnaklarında görülen iltihap problemine, halk arasında dolama adı verilmektedir. Ayak tırnağında iltihap insana son derece acı veren bir sorundur. Bu problem nedeni ile kişi giyemez ve yürürken aksayarak yürümektedir. Tırnak ile ayak derisinin bir araya geldiği nokta ölü deri ile sıkıca çevrili halde bulunmaktadır. Ayak tırnağında yer alan bu bölge zarar görmesi durumunda koruyucu sıkı deri işlevini tam anlamı ile yitirmesi ile meydana gelen çatlak sorunları iltihaba neden olabilmektedir. Bu etkenlerin sebebi ile ayak tırnağında iltihap meydana gelmektedir.

İltihaplanmanın Belirtileri

Ayak tırnağında iltihaplanma genel olarak fazla su içerisinde insanlarda meydana gelmektedir. Ayak tırnağında iltihaplanma yavaş gelişmekte ve sürekli olarak yenilenmektedir. Enfeksiyondan zarar gören ayak tırnağının üstü genellikle düzgün olmamaktadır. Ayak tırnaklarının çevresinde renk değişimi meydana gelir. Akut olarak ortaya çıkan ayak tırnağında iltihaplanma genel olarak ayak tırnaklarında meydana gelen yaralanmalar nedeniyle görülmektedir.

Neden İltihap Oluşur?

  • Tırnak ile ayak derisi arasında bulunan sıkı derinin su ya da sabun nedeniyle zarar görmesi sonucu ortaya çıkabilir.
  • Ayakların su içinde fazla bulunması sıkı deriyi zayıf hale getirmekte ve çatlamasına sebep olmaktadır. Bu bölgede ortaya çıkan çatlama da ayak tırnağında iltihaplanmaya neden olmaktadır.
  • Ayak tırnaklarında ortaya çıkan yaralanmalar da diğer bir sebep arasındadır.

İltihaplanma Tedavisi

  • Akut şeklinde meydana gelen ayak tırnağında iltihaplanma uzman hekimler tarafından yapılan cerrahi müdahale düzeltilir
  • Kükürtlü merhemler ayak tırnağında iltihap üzerine sürülmesi ağrıyı azaltmaktadır.
  • Yaralanma nedeni ile Ayak tırnağında iltihaplanma mikrop öldürücü ürünlere yanıt verir.
  • Kronik şekilde ortaya çıkan Ayak tırnağında iltihaplanma tedaviye başlanmadan önce kültür şeklinde alınarak ayak iltihabına neden olan bakteri ya da mantarın cinsi belirlenmektedir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu