Yaşam

Alkali Su Bir Aldatmaca Mı?

Son zamanların en fazla konuşulan ve sağlık bakımından önemli bir yere sahip ola alkali su bir aldatmaca mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Alkali su bir aldatmaca mı sorusuna en doğru cevapları bulabilmek için çok sayıda farklı alanlara araştırmalar yapılmaktadır. Su hayat için en önemli yaşam kaynağı olmaktadır. Alkali su şişe suyu ya da çeşme suyunun temel seçimlerinin ötesinde tasarlanmış olan yeni bir tür olmaktadır. Daha az asidik olarak pazarlanan alternatif normal bir su olup sağlığa faydalı olduğu söylenmektedir. Vücut yağınız azalttığı, kemik sağlığını desteklediği ve kan dolaşımında yer alan asidi nötralize ettiğini iddia etmektedir.

Alkali Su Nedir?

Çok net olarak alkali su musluk suyundan biraz daha yüksek pH’a sahip olan sudur. pH değeri asiditesi 0’dan 14’e kadar olan skalada ölçülür, 0 tam olarak asidik 14 tamamen baziktir. Musluk suyu Ph’ı nötral olup 7 civarında olmaktadır. Alkali su Ph’ı 7 den yüksek olup bazı marka reklamlarında 8,9 ya da daha fazla olduğunu belirtilmektedir. Nötral pH olan suyun alkali olmaya ihtiyacı vardır.

Alkali Su Yapmanın İki Ana Yolu

Son zamanların en fazla konuşulan konularının başında yer alan alkali su yapmanın iki yolu vardır. Bunlar;

Elektroliz; Musluk suyu aşamasında su iyonlarının ph’ı 20 bileşiğe bölünmektedir.

Mineral Ekleme ya da Diğer Alkali İçerikler; Mineral suyu kayadan potasyum ve kalsiyum minerallerinin toplanması ile doğal olarak alkali durumuna gelebilir. Alternatif olarak alkali bileşimlerden bikarbonat eklenebilir. Alkali su ph’ı 7 üzerinde olan sudur. Suya elektrolit ekleme yolu ile iyonize su elde etmek mümkün olabilir.

Alkali Suyun Faydaları

Alkali suyun faydaları ile sağlıklı bir yaşam devam ettirilebilir. Bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür;

  • Alkali su normal sudan daha hidratedir,
  • Kırık ve osteoporoz riskini azaltmaktadır,
  • Reflü asiditesini hafifletir,
  • Yağ yakma konusunda yardımcı olur,

Alkali su genel olarak güvenli olduğu belirtilmektedir. Temel olarak olumsuz yönü musluk suyundan daha pahalı olması ve bu durumun haklı bir tarafının olmamasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu