Anne-Çocuk

Oyuncak Yaşa Göre Nasıl Seçilmeli?

Doğru oyuncak seçimi çocukların fiziksel ve zihinsel gelişmelerine ciddi katkıda bulunuyor. Gelişigüzel alınan oyuncaklar ise çocukların hayal dünyalarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Oyuncak nasıl seçilmeli veya hangi yaşta hangi oyuncak seçilmelidir? Oyuncakların çocuk gelişiminde ne kadar etkili olduğu bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Çocukların hem zihinsel hem fiziksel olarak gelişmesi için oyuncaklara büyük bir rol düşüyor. Ancak oyuncakların mutlaka uygun yaş gurubuna göre seçilmesi gerekir. Hangi yaş grubuna hangi oyuncak alınmalı? Sorusunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Yaş Gruplarına Göre Oyuncak Tercihi

0-6 Ay Yaş Gurubu

Bebekler doğumdan itibaren işitme ve görme duyularını geliştirmeye başlar. Özellikle ışık ve seste ortaya çıkan ani değişimler bebeklerin ilgisini çeker. Bu dönemde hafif ses çıkaran oyuncaklar bebekler için ideal ürünlerdir. Böylece çocukların işitme ve görme duyuları daha da gelişir.

6-12 Ay Yaş Gurubu

Bu yaş gurubunda yer alan bebeklerin kasları gelişmeye başlar. Bu dönemde emeklemeye başlayan bebekler elle tutabilecekleri oyuncaklar ile oynayabilir. Bu dönemde de ses çıkaran ve sıkma özelliğine sahip oyuncaklar tercih edilebilir.

12-18 Ay Yaş Gurubu

Bu dönemde bulunan bebekler için yapılan hareketlere tepki veren oyuncaklar seçebilir. Motor gelişimine katkıda bulunan bu oyuncaklar gerekli gelişim desteğini sunabilir. Müzik aletleri ve fırlatmalı oyuncaklar bebeklerin eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilir.

oyuncak

18-24 Ay Yaş Gurubu

Bu dönemden itibaren bebekler her şeyi keşfetmek ister. Bu dönemde bebeklerin yaratıcı özelliklerini ortaya çıkaran oyuncaklar seçilmelidir. Bebekler ve arabaları satın alabilirsiniz. Bebeklerin sosyal hayata hazırlanasına katkı sunan bu oyuncaklar ile bebekler belirli mesleklerin rolüne girebilir.

2 Yaş Gurubu

Artık konuşma konuşmaya başlayan bebekler hayal gücüne dayalı oyunlardan hoşlanmaya başlıyor. Bu dönemde oyuncaklarla diyaloğa giriyor. Evcilik oyuncakları ile bebekler artık çok daha rahat iletişim kurabiliyor.

3-6 Yaş Gurubu

Bu yaş gurubunda yer alan çocuklar için fiziksel yeteneklerini geliştirecek oyuncaklar alabilirsiniz. Bu yaştaki çocuklar biriktirmeyi çok sever. Lego ve puzzle’lar, favori ürünlerden bir tanesidir. Çocukların yaşına göre oyuncak seçimi yaparak onların daha doğru gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Her yaştan çocuğa uygun oyuncaklar internet üzerinde satışa çıkarılmaktadır. Bu nedenle internetten her yaşa göre çocuk için farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu