Yaşam

AJANS NEDİR?

aypi
Aypi Ajans

 

Ajans Türk diline yabancı dillerden geçen Avrupa kökenli bir sözcük olarak karşımıza çıkar. Teknolojik alanında görülen gelişmelerin yaşantımıza kazandırdığı bir kavram olan ajans sözcüğü anlamları ile hafızalarımıza, muhtevası ile yaşantımıza girmiştir. Yaşantımızın bir anında yolumuz ajanslara düşmektedir.

Sabah çayınızı yudumlarken ajanslara düşen yeni haberleri takip etmenin keyfi başkadır. Haber ajansları bizim dünyaya açılan gözlerimiz, hayatı algılayan kulaklarımızdır. Ajanslar olmasa bu kadar hızlı takibe alamayız dünyayı. Seçimlere odaklandığımız zaman öncesinde de sonrasında da kalp atışlarımız olur ajanslar dakika dakika tutar nabzımızı.

Ajans Çeşitleri

Sadece haber ajansları değildir hayatımızın bir noktasında kesiştiğimiz. Çoğumuz tutup çocuğumuzun elinden bir reklam ajansının kapısını çalmışızdır. Küçük yavrumuz bir reklam yıldızı olsun istemişizdir. Belki de bizimle beraber oynayıp güzel yaşanmışlıklar oluştururuz.

Reklamlar boyumuzu aşıyorsa özellikle ev hanımları ya da emekli beylerin belki öğrencilerin hem gelir elde etmek hem de keyifli bir gün geçirmek için çalarız bir ajansın kapısını. Sonra bir programın konuğu oluveririz ajansın güvencesinde. Yarım güm çalışıp ek gelir elde etmek isteyenler için marketlerde kongre alanlarında ya da fuarlarda kurulan stantlarda bir ürünün tanıtımını yapabiliriz. Ajansların bir başka getirisidir. Büyük organizasyonların, davetlerin veya düğünlerin karşılama hostesi olmak isterseniz yine ajanslara müracaat etmek gerekir. Yeni yeni duymaya başlarken ajans sözcüğünü duymakla kalmayıp hayatımıza yerleştiriverdik. Ajansların gelişmesinde şov, sinema, reklam, haber ve televizyon dünyasındaki büyümenin, gelişmenin payı inkâr edilemez.

Kendi işinizi kurma hayaliniz varsa ki çoğumuzun vardır bir ajans kurup kendi kendinizin patronu olabilirsiniz. Sadece kendinize değil oluşturduğunuz ekibe de güven duymanız gerekiyor.  Siz ajansın koordinasyonunu sağlayabilirsiniz.  Sağlam bir metin yazarı hangi tür ajansınız varsa sırtınız yere gelmez. Ajansınızın gizli kahramanıdır. Müşteri ile ilk teması sağlayan işi koparabilmek için asılan sonunda tüm ajansı mutlu eden müşteri temsilcinizdir. Başvuruları değerlendiren yeni yüzleri cast ajanslara ayıran, haber peşinde koşup en tazesini yakalayan sağlam bir ekip oluşturabildiyseniz başarılı bir oluşumun olma yolunda ilerliyorsunuz demektir.

Her işte olduğu gibi ajanslarda da sahteciliğe dikkat diyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu