Yaşam

AJANSLARIN ÇALIŞMA ALANLARI

Ajansların ilk çalışma alanı haber toplamaktır. Haberin doğru olarak toplanmasının yanında haberin doğru bir şekilde aktarılması ajansın güvenilirliğini ortaya koyar. Haberi toplarken güvenilir kaynaktan edinmek zorunludur. Güvenilir kaynaklardan alınmayan bilgilerin kullanılması sonradan haberin yanlış olduğu anlaşıldığında güven kaybına yol açar. Ajansın kalitesini güvenilirliği sonrasında ortaya çıkan bir kavram olduğundan haber kaynaklarının seçiminde buna dikkat edilmelidir. Ana haber bültenlerinde duyduğumuz haberlerden başlayarak magazin haberlere varana kadar tüm haberlerin kaynağından bize ulaşmasını ajanslar sağlar. Ajansların bu sırada harcaması gerekli olan bütçe haberin satılması veya abonelerinden edindikleri paralarla karşılanır. Biz çoğu zaman her hangi bir bedel ödemeden aldığımızı düşünsek de bu bedel başlangıçta televizyonların haber merkezleri tarafından ödenir.

Ajans Kavramının İçerdikleri

Günümüzde ajans kavramı sadece haber kavramı ile ilişkilendirmekten uzaklaşmıştır. Ajans denildiğinde daha çok akla cast ajans, reklam ajansı gelmektedir. Bu alanlarda ise daha çok bir ürünün pazarlanması sırasında yapılacak planlamalar dâhil olur. Örneğin yeni çıkacak bir ürünün pazarlanması söz konusu olduğunda reklam ajansı ile görüşülür. Reklam ajansı ürünün en etkili bir şekilde tanıtımının yapılması ile ilgili çalışmalara başlar. Bunun için uzman ekipleri en baştan itibaren ürünün tanıtılmasında kullanılacak yaratıcı fikrin oluşmasını ve bunun kampanya da uygulanabilir olması için planlamalar yapar. Reklam kampanyasının başarısı hem ürünün tanıtımının başarılı olmasını dolayısı ile satışını sağlar. Bu sadece ürün için olmayabilir piyasaya yeni çıkacak bir marka tanıtımı içinde aynı uygulamalar yapılır.

Cast ajansların uygulaması ise reklam ajanslarından bazı konularda farklılık gösterir. Cast ajanslar daha çok oyuncu, manken veya model ihtiyacını karşılama da çalışırlar. Günümüz dünyasında hemen her alanda oyuncu ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Sinema, reklam filmi, dizi filmi gibi hep yaşantımızda bulunan film piyasasının bitmez tükenmez oyuncu ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu alanda ün yapmış kişilerin yaşantıları, yaptıkları özellikle kazandıkları paralar her zaman halk tarafından merak edilmiştir.  İlgi çekici olması nedeniyle oyunculuk cazip bir seçenek olmuştur. İşte bu konuda devreye cast ajanslar girer. Kataloglarında bulunan oyuncular arasından filmler için gerekli olan oyuncu seçimi yapılır. Bu sayede film sektörüne birçok yeni yüzler kazandırılmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu