Sağlık

Ağız Kokusuna Dur Demek İçin Ne Yapılabilir!

Ağız Kokusuna Dur Demek İçin Ne Yapılabilir!

Bildiğiniz gibi günümüzde ağız kokusu olması durumundan pek çok insan rahatsız ve şikâyetçi.

Aynı zamanda ağız kokumuz bizlere rahatsızlık verdiği kadar etrafımızdaki kişileri de aynı şekilde bizden uzaklaştırır. Böyle bir olayla karşı karşıya kalan insanlar, yakın konuşmalardan uzak durur veya konuşurlarken ağızlarını elleriyle tutma gereksinimi duyarlar. Bu durum insanın kendine olan özgüvenini zedelerken çok daha kötü bir durum olan psikolojik rahatsızlıklara bile yol açabilecek boyutlara ulaşabilmektedir. Peki, ağız kokusu dediğimiz durum neyden dolayı ortaya çıkar?

Tükürük bezlerimiz tükürüğümüzü salgılamak dışında salgıladıkları tükürüğü ağzımızın içerisine göndermek ile de görevli bulunmaktadır. Uzun süreler boyunca su içmeme ya da yemek yememe gibi durumlarla da ağzımızın içerisindeki tükürük gittikçe azalabilir. Hatta ve hatta geceleri uyurken ağızdaki tükürük salgımız tamamen durur. Bu durumda ağzımız kendi içini dezenfekte etmek için gereksinim duyduğu maddeye ulaşamaz ve böylece ağız kokusu dediğimiz durum ortaya çıkar. Ayrıca bazı hastalıklarda tükürük üretimimizi etkileyebilir ve ağız kokusu problemi yaşamamıza sebebiyet verebilir.

Bu hastalıklardan bazıları olan demir eksikliği ile ortaya çıkan kansızlık, tansiyon problemi olan insanların kullandığı tansiyon hapları ve psikolojik problemleri olanların kullandığı psikiyatrik ilaçlar ağzımızdaki tükürük üretimini azaltabilirler; dolayısıyla yine ağız kokusu problemi karşımıza çıkabilir.

Daha bu ve bunun gibi birçok nedenle azalabilen ağızdaki tükürük salgısını istenen seviyeye getirmekte günlük olarak içilen su miktarını arttırmak çok önem teşkil etmektedir. Günlük olarak 2 lt civarında su içen bir birey hem kendi diş sağlığı hem de ağız kokusu problemi yaşamaması açısından büyük bir ilerleme kaydedebilir. Ağız kokusu probleminden kurtulmak için en etkili yöntem su tüketimi olsa da şimdi aşağıda yazacağımız yöntemleri alternatif seçenekler olarak kullanabilirsiniz.

Günlük düzenli olarak fırçalanan dişler ve dilinizi fırçayla temizlemek ya da diş ipinizle yine düzenli olarak kalan yiyecekleri temizlemek çeşitli bakterilerin oluşmasını engeller ve bu uygulamalar ağız kokusu problemini çözmede fazlaca fayda sağlar. Daha sonra birçok eczanede kolaylıkla bulabileceğiniz nane aroması içeren ağız gargarası ve yediğiniz yemeklerin yanında hem sağlığınız hem de ağız kokusu problemini çözmek açısından maydanoz tüketmeniz bu problemi aşmanıza büyük ölçüde yetecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu