Sağlık

Afrodizyak Etkili Besinlerle İlgili Bilinmeyenler

 

Afrodizyak etkisi bazı yiyeceklerin tüketildiğinde vücuda dopamin salgılamasıdır. Bu dopamin hormonu cinsel isteği arttıran hormondur. İşte tüketilen bu yiyeceklerin cinsel isteği artıma etkisine afrodizyak etkisi denmektedir.

Tüketilen bazı yiyeceklerde bu etki oldukça kuvvetli bir şekilde sağlanmaktadır. Bundan dolayı özellikle belirli yaş gurubundan sonra bu tür yiyecekler bu amacı doğrultusunda odlukça yaygın olarak tüketilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise asla aşırıya kaçmamaktadır. Çünkü fazla afrodizyak etkili besinler alınması tehlikeli sonuçlarda doğurabilmektedir. Bazı besinler fiziki olarak bu etkiyi yaparken bazı besinlerde psikolojik olarak böyle bir etkiyi yaratmaktadır.

Afrodizyak Etkisi Yaratan Besinler

Çikolata: Çikolata bu konuda en çok tanınan ve bilinen ürünlerin başında gelmektedir. Yapılan araştırmalarda çikolatanın afrodizyak etkisi fiziksel olarak 5 üzerinden 1, psikolojik etkisi ise 5 üzerinden 2 olarak belirlenmiştir.

Midye: özellikle ülkemizde bu amaçla çok yaygın bir şekilde tüketilen midye yapılan araştırmalar neticesinde fiziksel olarak hiçbir etkisi görülmemiştir. Sadece psikolojik etkisinin 5 üzerinden 2 olduğu saptanmıştır.

Karpuz: Özellikle bu meyvenin yurt dışında afrodizyak etkisinin oldukça kuvvetli olduğuna inanılmaktadır. Fiziksel etkisi 5 üzerinden 1, psikolojik etkisi ise 5 üzerinden 2 olarak belirlenmiştir.

Alkol: her ne kadar sağlık açısından son derece zararlı olsa da alkol afrodizyak etkisi açısında en önemli içecekler arasında yer almaktadır. Bu içecek fiziki olarak 5 üzerinden 4, psikolojik olarak ise 5 üzerinden 4 gibi oldukça yüksek bir etki yapmaktadır.

Acı biber: acı biberde bu konuda oldukça etkili bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Fiziksel olarak 5 üzerinden 3. Psikolojik olarak ise 5 üzerinden 1 olarak belirlenmiştir.

Fındık, fıstık ve badem: Bu kuruyemişler bu anlamda da oldukça etkili besinlerdir. Fiziksel olarak 5 üzerinden,  psikolojik olarak ise 5 üzerinden 3 olarak belirlenmiştir.

Bal: Bal bu konuda besin grupları içerisinde en iyi etkiye sahip besin durumundadır. Fiziksel ve psikolojik olarak da 5 üzerinden 5’lik bir etkisi olduğu belirlenmiştir.

Çilek: Çilek bu konuda da oldukça etki sahibi bir meyvedir. Fiziksel olarak 5 üzerinden 3, psikolojik olarak 5 üzerinden 5 olarak belirlenmiştir.

Afrodizyak etkisi yapan besinleri bu şekilde sıralayabiliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu