Dekorasyon

Evinizin Havasını Temizleyen Çok Dayanıklı Bitkiler

Görüntü olarak güzellik sağlayan bitkiler evin havasını temizlemek için de etkili olmaktadır. Günlük yaşamda evler ister istemez kirli hava ve zararlı maddeler ile dolmakta ve ev sahipleri bunu temizlemek için çare aramaktadır. Evde yetiştirilen bitkiler bu bakımdan son derece faydalı olmaktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre on metrekarelik alanlarda en az bir tane saksı bitkisi bulunmalıdır. Bu amaçla en sık kullanılan bitkiler içerisinde Krizantem ve Barış Çiçeği fayda sağlamaktadır. Böylelikle evdeki hava doğal yollar ile temiz hale gelmektedir.

Şeytan sarmaşığı ve kurdele çiçeği evdeki havayı temizlemek için faydalı saksı bitkilerindendir. Ancak evde kedi besleniyorsa şeytan sarmaşığının yapraklarının yememesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kusma, dil ve dudak yarasına sebep olabilmektedir.

Ev Havasını Temizleyen Saksı Bitkileri

Günümüzde hava kirliliğinden ölen insan sayısının fazla olması bunu önlemeye yönelik doğal çözüm arayışını hızlandırmaktadır. Bunun için genellikle saksı bitkileri önerilmektedir. NASA tarafından yapılan açıklamalara göre bazı bitkiler sağlıklı bir hava için son derece idealdir. Bu bitkiler sayesinde evlerde bulunan benzen, amonyak, ksilen, formaldehit ve trikloretilen gibi kimyasallar temizlenmekte, daha sağlıklı bir hava solunmaktadır. Eğer bu maddelerin bulunduğu hava uzun süreli solunursa bu durumda kişilerde baş ağrısı, kanser hastalığı, halsizlik, ciltte ve gözde tahriş, solunum sıkıntıları, boğaz mukozasının tahrişi gibi sıkıntılar meydana gelmektedir.

Ev havasını temizleyen bitkiler incelendiğinde bunlar içerisinde cüce hurma palmiyesi, aşk merdiveni, kurdele çiçeği, çin herdemyeşili, bambu palmiyesi, Benjamin, flamingo çiçeği, çim zambağı, salon palmiyesi, barberton papatya, yukka çiçeği, duvar sarmaşığı, paşa kılıcı bitkisi, kırmızı şans bambusu gibi bitkiler yer almaktadır. Bunların haricinde daha pek çok bitki evdeki havayı temizlemektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu