Anne-Çocuk

Çocuğunuza Cinsel Eğitimi Hangi Dönemde Vermelisiniz?

Çocuklarda cinsel merak özellikle okula başlamadan önce oldukça yoğundur. Okula başlayan çocuklara baktığımızda ise bu merakta azalma olduğu gözlemlenmiştir. Çocuklar 6-9 yaş aralarında cinsiyet rolleri, hamilelik, doğum gibi cinsel gelişim konularına karşı meraklıdır. Bu dönemde soru sorma ve merak eğilimi oldukça yüksektir.

Çocuklara 6-9 yaş aralarında cinsel eğitim verilmesi oldukça uygun bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuzun merak edip sormasını beklemeyin. Veya çocuğunuz bu tür konuları konuşmaktan kaçınıyorsa, siz yine de bu dönemde çocuğunuza cinsel eğitim vermeyi ihmal etmeyin. Özellikle üreme, hamilelik, doğum gibi ayrıntıları çocuğunuz ile paylaşabilirsiniz.

Çocuklarda Cinsel Merak

6-9 yaş arası çocuklarda cinsel eğitim için en doğru yaş aralığıdır. Çocukların bu dönemde cinsel merakları bastırılmamıştır. Bu dönemde çocuklar, dış dünyadan gördüklerini ve öğrendiklerini dikkate alarak cinsel ve beden konusunda sık sık soru sorarlar. Çocuğunuza bu dönemde mantıklı cevaplar vermeniz ve doğruları anlatmanız son derece önemlidir.

Çocuklarınıza sağlıklı bir şekilde cinsel eğitim vermeniz son derece önemlidir. Bunun için gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir. Çocuğunuzun yaşına uygun şekilde cinsel rolleri anlatmanız veya hikâye kitapları okumanız doğru bir yaklaşımdır. Çocuğunuza nasıl ve ne kadar bilgi vereceğinize dair sınırınızı bilmeniz gerekmektedir. Özellikle çocuğunuzun sorduğu soruları geçiştirmemeniz, net cevaplar vermeniz ve detaylara girmemeniz önemlidir.

Çocuğunuz cinsel eğitim konusunda ne kadar meraklıysa veya yaşına göre ne kadarını bilmesini gerekiyorsa, fazlasını vermemeye özen göstermelisiniz. Çocuklarınız bu dönemde ben nasıl oldum? Bebek nasıl annenin karnında olur? Annelerin neden memesi varda babaların yok? Bebekler annelerin memesini neden emer? Gibi birçok soru sorabilmektedir. Bu gibi konuların yanı sıra çocuğunuza kendi bedeninin yalnızca ona ait olduğuna dair cinsel eğitim vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu