Diyet

Zeytin Kilo Aldırır Mı Yoksa Verdirir Mi?

Zeytin Kilo Aldırır Mı Yoksa Verdirir Mi? Zeytin, atıştırmalık olarak yenebilen, salatalara, sandviç ve yemeklere eklenebilen popüler bir besindir. Pek çok besin maddesine sahiptirler ve sanılanın aksine neredeyse hiç kalori sağlamazlar. Peki, zeytin kilo aldırır mı?

Zeytin Kilo Aldırır Mı Yoksa Verdirir Mi? Zeytinin kilo aldırdığına dair bir inanış vardır ve vücut ağırlığınızı kontrol etmek veya kilo verme diyeti uygulamak istiyorsanız zeytin tavsiye edilmez. Bunun nedeni, bileşimindeki yağın varlığı ve çok kalorili bir yiyecek olarak kötü bir üne sahip olması olabilir. Zeytin vücut üzerinde olumlu etkileri olan birçok besin kaynağıdır. Ve tüm bunlar, sağlıklı bir yaşam tarzıyla birlikte vücut kompozisyonu ve diğer sağlık parametrelerinde fayda sağlayabilir. Zeytin kilo aldırır mı açıklayalım.

Zeytin Kilo Aldırır Mı

Zeytin, günümüzde çok değer verilen tipik Akdeniz meyvesidir. Yetiştiriciliği en az 7000 yıl öncesine dayanmaktadır. Maserasyon işleminden geçirilerek bütün olarak yenilebilir ve içlerinden zeytinyağı çıkarılır ki bu da bu yörede beslenmenin kilit noktalarından biridir. Beslenme düzeyinde, aralarında oleik asidin öne çıktığı tekli doymamış yağ asitleri sağlarlar. Ayrıca lif, E vitamini ve daha az bilinen diğer antioksidanlara sahiptirler. Ve bakır, sodyum, kalsiyum ve demir gibi bazı minerallerin kaynağıdırlar. Tüm bu besinler sayesinde zeytinin bazı yaygın hastalıklara karşı faydaları araştırılmıştır. Böylece, bilimsel kanıtlar onları aşağıdakilerle ilişkilendirmiştir:

  • Hastalık riskinde azalma: Bazı kanser türleri ve kardiyovasküler problemlerin oluşum riskini minimuma düşürür.
  • Kan kolesterolünün düzenlenmesi: LDL’nin oksidasyonunu önleme yeteneğine sahiptir.
  • Antioksidan: Antioksidan aktivitesi nedeniyle ateroskleroz, mikrobiyal enfeksiyonlar ve inflamatuar problemlerin görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur.

Zeytin Şişmanlatır Mı

Zeytin kilo aldırır mı? Zeytinin kilo aldırdığının düşünülmesinin nedeni bileşimlerinde nispeten yüksek yağ bulunmasıdır. Bu besin, karbonhidrat ve proteinlere kıyasla en fazla kalori sağlayan besindir. Ancak, tüketilen toplam enerjiye ek olarak, kilo alımı ile ilgili diğer parametrelerin de dikkate alınması gerekir. Bir marulun 100 kalorisi bir kruvasan ile aynı şey değildir. Ayrıca zeytinin vücut ağırlığını korumaya yardımcı olabileceği ve hatta zayıflama diyetlerinde müttefik olabileceği bazı parametreler vardır. Dolayısıyla sanılanın aksine zeytin bizi şişmanlatmaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu