Yaşam

Yerli Otomobil Ne durumda?

Son dönemlerde oldukça tartışılan ve yapılmaya başlanan AR-GE faaliyetleri ile yerli otomobil üretimine geçilebilmek için ilk adımları Vestel tarafından yapıldı.

Vestel’in yerli otomobili VEO için Zorlu Holding tescil başvurusunda bulunarak yerli otomobilin ilk temellerini atmayı başardı. Yapılan başvuru ile resmi olarak yerli otomobilin yapımına da başlanabilmesi planlanıyor. Özellikleri ve özellikle fiyatı ile herkesin çok merak ettiği VEO için geri sayım başladı.

VEO Tasarımı

Tasarım konusunda oldukça etkileyici olan VEO, yerli otomobil için Türkiye’ye davet edilen ve fikirleri alınan Elon Musk’ın yaptığı Tesla otomobilleri andırıyor. Kazım Doku, Mehmet Kaya ve Burak Emre Altınordu tarafından tasarımı yapılan VEO, geniş iç hacmi ve dışının tasarımı ile de çok dikkat çekeceğe benziyor.

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu

Yerli otomobil yapılabilmesi için kurulan Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu içerisinde bulunan firmalardan en büyüğü olan Zorlu Holding yapılacak yerli otomobil için yaklaşık olarak 10 milyon dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu. Bu yatırım ile üretimi gerçekleştirilecek olan yerli otomobilin piyasaya sürülebilmesi için gerekli çalışmaların yapılabileceğini belirten Zorlu Holding 2019 yılının sonlarında büyük adımların atılacağını açıkladı.

Elektrikli Araba

Üretimi yapılacak olan ilk yerli otomobilin elektrikli olması planlanmaktadır. Ancak şu an için ülke genelinde elektrikli araçların şarj edilebilecekleri yeterli istasyon bulunmamaktadır. Bu nedenle Zorlu Holding yapılacak olan yatırım ile birlikte Türkiye genelinde yaklaşık olarak 200 istasyon kurulmasını hedeflediğini belirtti.

Özellikle son dönemlerde döviz kurlarının artması ve ülkemizin kendi ürettiği bir araç olmaması nedeniyle yerli otomobilin üretimi oldukça büyük bir önem kazanmış durumdadır. İthal edilen araçların vergiler ve döviz kurlarının yüksek olmasından dolayı oldukça pahalı olması üretilecek elektrikli yerli otomobil önemini de arttırmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu