Hamilelik

Yalancı Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Yalancı Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir? Çocuk sahibi, gebelik çoğu kadının hayalidir. Bazı durumlarda gebelik olması gerektiği gibi gelişmediğinden yalancı gebelik ortaya çıkabilmekte.

Yalancı Gebelik Nedir, Belirtileri Nelerdir? Yalancı gebelik çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en istemeyeceği olaylardan bir tanesi. Çocuk sahibi olmak dışarıdan her ne kadar basit gibi görünse de aslında birçok değişkene ve koşula bağlı olan zor bir olaydır. Bu durumların eksik gerçekleşmesi halinde ise yalancı hamilelik veya yalancı gebelik ortaya çıkabilmekte ve bu çiftler açısından oldukça üzücü bir durumdur.

Yalancı Gebelik Nedir?

Yalancı gebelik, kadında gebeliği işaret eden çoğu belirti görülmesine, evde yapılan hamilelik testlerinin pozitif çıkmasına rağmen hastanede yapılan incelemelerde bir bebeğin varlığına yani gebeliğe dair bir kanıt bulunamaması durumudur. Diğer bir adı psödosiyezidir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler kendini hamileymiş gibi hisseder, hamile görünümüne sahiptir ancak ortada bir bebek yoktur. İşte yalancı gebelik nedir sorusunun cevabı budur.

Yalancı Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Yalancı gebeliğin belirtileri aynı bebek bekleyen kişilerde görülen belirtiler gibidir. Benzer değişimler görülür. Tam da bu sebepten kolay fark edilemez ve hem kişi tarafından hem de kişinin çevresindekiler tarafından kişi hamile sanılır. Bu durum hastanede gerekli testler yapılıp aslında bir bebek olmadığı anlaşılıncaya kadar devam edebilmektedir. Bu hastalığın belirtileri ise adet döngüsünde gecikmeler, göğüs bölgesinde büyümeler ve göğüslerin hassaslaşması, bulantı ve kusma, karında bir bebek varmışçasına meydana gelen büyüme, sancı çekilmesi, sivilcelenme, süt bezlerinin çalışmaya başlaması ve bebek için süt üretimi, kişinin karnında bebek varmış gibi hareketler hissetmesi, yorgunluk gibi belirtilerdir ve sizin de anlayacağınız gibi bu belirtiler tipik hamile kadınlarda karşılaşılan belirtilerle benzerlik göstermektedir. Bu yüzden bu ayrımı kendi başınıza yapmanız oldukça zor olacaktır. Bu rahatsızlık hali beynin hormon kontrolünü ele geçirip kişiyi hamile bir bireyin salgıladığı hormonları sağlayacak hale getirdiği için aradaki farkı anlamanın tek yolu hastaneye gidip gereken testleri yaptırmak ve bebeğin varlığını kanıtlamaktır.

Eğer siz de sahte gebelik hakkında meraklıysanız yazımızdan faydalanarak konu ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu