Sağlık

Uyuşturucu Kullanımı Nasıl Anlaşılır

Uyuşturucu Kullanımı Nasıl Anlaşılır

Özellikle gençlerde ve ergenlerde sıkça kullanılan uyuşturucu maddeler ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.Çevremizdekilerin,arkadaşlarımızın ve çocuklarımızın uyuşturucu kullanıp kullanmadığını nasıl anlayabiliriz?
Kişi uyuşturucu bir madde kullanmadığı halde,sadece bazı belirtiler benziyorsa suçlanmamalıdır.Yargılamak veya etiketlemek tehlikeli sonuçlar yaratabilir.Ona yardımcı olmanın asıl amaç olduğu unutulmamalıdır. Bu maddeleri kullananları anlamak için başvurulabilecek üç yöntem vardır.
Kan ve idrar tetkikleri
Davranış değişiklikleri
Madde etkisi değişiklikleri

Kan ve idrar tetkikleri:
En nesnel yöntem kan ve idrar tetkikleridir.Bu yöntemler ile yapılan tetkikler kesinlikle doğru sonuç verir.Genellikle hastahane veya kliniklerde müdahale esnasında yapılmaktadır.

Davranış değişiklikleri:
Uyuşturucu madde kullanan birinde gözlenen ilk değişiklik çevre değişikliğidir. Yeni arkadaşlar ve dostlar edinirler. Eski arkadaşlıkları hemen biter.Genelde okulda bu tür maddeleri kullandığı düşünülen kişiler ile arkadaşlık etmeye başlamıştır. Kullandığı maddenin çeşidine ve dozuna bağlı olarak ruhsal değişimler de yaşarlar. Kimi zaman çok neşeli,hareketli,sakin ve kimi zaman ise öfkeli ve saldırgan davranışlar gözlenebilir. Okulda devamsızlığı artar.Evde odasından hiç çıkmaz.Her zamankinden çok daha fazla para harcar. Kullandığı maddenin dozunu artırdıkça da ihtiyaç duyduğu paranın miktarı da artar. Evden para çalmaya dahi başlayabilir. Son dönemlerde hırsızlık olayları bile sık yaşanır.

Madde etkisi değişiklikleri
Hafif uykulu bir hali vardır. Bu durumdan rahatsızlık duymaz. Belirgin olarak halsizlik ve yorgunluk gözlenebilir. Bitkin hali vardır.Bedensel olarak dikkat edildiğinde ise gözlerde kanlanma saptanabilir.Konuşmasında güçlükler fark edilebilir. Peltek veya çok mırıltılı bir biçimde konuşmaktadır.Eroin ve benzeri maddeler almadığı zaman da şiddetli bir uykusuzluk ortaya çıkar. Beslenme alışkanlığı bozulur. Bu sebeple kilo kaybeder.Vücudunda çeşitli yara izleri,ciltte renk değişikliği,iltihaplı yara veya enjektör izleri bulunabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu