Yaşam

Toplu taşıma araçlarında ‘çene çalmak’ yolculuğu keyifli kılıyor

Chicago Üniversitesi’nde bilim adamları araştırma yaptılar ve toplu taşıma araçlarında özellikle yolculuk daha güzel geçmesi için sohbet etmenin kişileri daha mutlu ettiğini ortaya çıkardılar. Toplu taşıma araçları ve sohbet üzerinde yapılan bu araştırma ile yolculuk güzel geçtiği vurgulanır.

Toplu taşıma araçlarında 'çene çalmak' yolculuğu keyifli kılıyor
Toplu taşıma araçlarında ‘çene çalmak’ yolculuğu keyifli kılıyor

Toplu taşıma araçlarında ‘çene çalmak’ yolculuğu keyifli kılıyor ve Yolculuk Güzel Geçiyor

Tren garında yapılan araştırmaya 100 kişi katılır ve kişileri 2 gruba ayırırlar. İlk gruptakilerin bazıları konuşmayı seçerken bazıları da sessiz kalmayı tercih etti. Toplu taşıma ve sohbet ile ilgili bu örnek diğer gruba da uygulandı. İkinci grup ise konuşmayı isteyemeyenler oldu. Araştırma neticesinde yanındaki ile sohbet eden kişilerin yolculuklarının daha keyifli olduğu ortaya çıktı. Zaman açısından daha hızlı geçen bir süre vardı.

Toplu taşıma araçlarında 'çene çalmak' yolculuğu keyifli kılıyor
Toplu taşıma araçlarında ‘çene çalmak’ yolculuğu keyifli kılıyor

Katılımcılar sohbet etmeyi uygun bulduklarını bazı düşünce kalıplarından dolayı tercih etmediklerini vurguladı. Asosyal belirtileri görüldüğü kişiler konuşmayı seçmeyenlerdi. Gruplara yapılan bu önemli durumda kişilerin yolculuk esnasında sohbet ederken zamanın nasıl geçtiği anlamadıkları vurgulandı.

Toplu taşıma ve ulaşım araçlarının tümünde özellikle sohbet ile kişiler kendilerini ve karşısındakini daha rahat tanıma imkânı elde eder. Yeni insanlar tanır ve yeni hayatlar öğrenir. Kısa süreli arkadaş ortamı ile zaman akıp gider. Gidecekleri yere daha çabuk vardıklarını söyledikleri ortaya çıktı. Kısa süreli ve uzun süreli yolculuklar esnasında özellikle sohbet ortamı ile yolculuklar daha güzel geçtiği araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu