Anne-Çocuk

Tatil Dönüşü Çocuğunuz Rutine Dönemiyorsa Dikkat 

Tatil dönüşü çocuğunuz rutin hayatına dönemiyor ise muhtemelen çocuğunuzda tatil dönüşü sendromu vardır. Bu makalede geniş bilgi bulacaksınız.

Tatil Dönüşü Sendromu Nedir?

Çocuklarda tatil dönüşü sendromu gözlemlenebilir. Tatil dönüşü sendromu, tatilden dönen çocukların rutin hayatlarına tekrar uyum sağlayamamalarıdır. Diyelim ki aileniz ile birlikte şahane bir tatil yaptınız ve tüm yorgunluğunuzu geride bıraktınız. Tatil esnasında ise normalde bulunan ev ve okul kurallarından hiç birisi çocuğa uygulanmadı. Artık eve dönüş vakti geldiğinde çocuğunuz sizden daha hassas ve enerjik olduğu için büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilir. Çocuklarda tatil sendromunu uygulayacağınız bazı şeyler sayesinde engelleyebilirsiniz. Çocuğunuz tatilde enerjisini rahat bir şekilde atabiliyorken evde bunu artık rahat yapamayacaktır ve bu da sendrom yaşamasına neden olabilir. Ayrıca tatil esnasında tüm gün anne ve babası ile olan çocuk eve geldiğinde artık bu kadar çok vakit geçiremeyeceğinin bilincine varmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı çocuklar bazen tatil dönüşü sendromu yaşayabilir ve eski rutinine dönmekte büyük bir zorluk yaşarlar.

Tatil Dönüşü Sendromu Engellenebilir mi?

Çocuklarda tatil dönüşü sendromu engellenebilir mi? Sorusuna cevap verecek olursak eğer evet çocuğunuza uygulayacağınız ve alacağınız birkaç önlem sayesinde tatil dönüşü sendromunu engelleyebilirsiniz. Hiçbir çocuk ve yetişkin tatillerinin bitmesini istemez. Tatildeyken günlük sorumluluklar olmaz, kişiler yaşamın yoğunluğu ve stresinden uzakta olurlar. Hâl böyle olunca da kimse eski rutinine dönmek istemez. Her ne kadar bu durum yetişkinleri de etkilese de çocuklar bu durumdan yetişkinlere nazaran daha fazla etkilenirler. Bu yüzden de kişiler çocuklarda tatil dönüşü sendromu nasıl engellenir? Sorusu hakkında arayışa girerler. Çocuklarda tatil dönüşü sendromunu engelleme yolları:

  • Çocuğunuz ile empati yapın. Çocuklar kendilerine akıl verilmesinden çok onlara duygularınızı anlattığınızda sizleri daha iyi anlamaktadırlar. Bu yüzden çocuğunuz ile kendi duygularınızı paylaşmanızda fayda var.
  • Tatilden mutlaka işiniz veya çocuğunuzun okulu başlamadan birkaç gün önce dönün. Bu sayede çocuğunuz kendini hemen eski yoğunluğunun içerisinde bulmayacaktır ve rutinine daha çabuk adapte olacaktır. Bu öneriler tatil dönüşü sendromunu engellemenizde yararlıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu