Sağlık

SUYUN PH DEĞERİ NEDEN ÖNEMLİ

 

SUYUN PH DEĞERİ NEDEN ÖNEMLİ

 

Her bir sıvının kendine has bir ph ölçüsü bulunmaktadır. Bu ölçü o sıvının asit,baz veya nötr olduğu hakkında bilgi verir.
Vücudumuzdan misal alacak olursa kanımızın ph’sı 7,4 mide asiti ph’sı 1 , idrar ph’sı ise 6 dır. Benzer şekilde de gıda, meyve ve sebzelerinde bir ph’sı vardır. Saf olan su ise H ve OH içeriğiyle dengeli bir sıvı içecektir.
Uzmanlar da insan sağlığı açısından suyun önemli olduğunu vurguluyorlar ama ph değerinin de unutulmaması gerektiğini belirtiliyorlar.
İçtiğimiz suyun bedenimizde pek çok işlevi vardır. Yaşamsal faaliyetlerimizin sorunsuz bir şekilde yürümesi için olmazsa olmazlardandır. Suyun faydalarını da biliyoruz ama içilen suyun ph değerine pek azımız dikkat ediyoruz. İçilen suyun ph değerinin yüksek olması çok önemlidir.Yüksek ph değeri olan bir su,vücudumuz için gerekli olan kalsiyum ve mineralleri de barındırmaktadır.Düşük ph’lı bir su ise gazlı içeceklerden farksızdır.
Vücudumuz da ph değerini her zaman dengede tutmayı ister. Bu nedenle de bizler ph değeri yüksek olan suyu içmekle vücudumuza katkı sağlamış oluyoruz.Alkali bir değere sahip olan ph değeri yüksek olan su vücudumuza yararlıdır.Yani,aldığınız suyun ph değeri ne kadar yüksekse (7-10 ph) o kadar alkalidir ve o kadar iyi bir sudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu