Yaşam

Suriye’deki Çocuklar Salgın Tehdidi Altında

Suriye’deki Çocuklar Salgın Tehdidi Altında

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Suriye’deki çocukların temiz su kıtlığı ve kavurucu yaz sıcaklıkları sebebiyle pek çok hastalık açsından “yüksek risk” altında olduğunu bildirdi.

Suriye’deki savaşın beşinci yılını doldurduğu bu günlerde çatışmalar, kayıtlı olarak 220.000’den fazla kişinin ölümüne yol açtı, milyonlarca kişiyi yerinden, yurdundan etti ve ülkenin altyapısında onarımı uzun yıllar gerektirecek şekilde büyük hasarlara yol açtı. Bu durum temiz suya erişimi neredeyse olanaksız hale getirirken, ülkede şebeke suları da sıklıkla kesilmeye başlandı.

UNICEF 2015 yılı verilerine göre, Suriye’de bu yıl içinde 105.886 akut ishal vakası yaşandı. Ayrıca sadece Şubat ayında bir hafta içinde 1.700 hepatit A vakasının belirlenmiş olması hepatit salgını riskinin de arttığına işaret olarak değerlendirildi. Su kaynaklı hastalıklar bakımından durumun endişe verici boyutlarda olduğunun bir diğer işareti ise Fırat Nehrindeki kirlenmeye bağlı olarak Derezzor kentinden bildirilen 1114 tifo vakası…

Krizin başladığı günden bu yana çeşitli kuruluşlarla birlikte kanalizasyon ve su altyapısı için Suriye’de çalışmalar yürüten UNICEF, Ağustos ayının sonuna kadar su ve gıda hijyeni için gerekli olan 5 milyon ABD doları için çağrıda bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu