Yaşam

SİVAS YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

SİVAS YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

 

1) SİVAS KÖFTESİ: Sivas yöremizin bu yöresel lezzeti yapılırken dana etinin kaburga, but ve kürek kısımları kullanılır. Sivas köftesi yaparken ilk önce kullanacağımız dana eti sinirlerinden ayrılır ve et kıyma makinesinde çekilecek şekilde büyük parçalar halinde doğranır. Et tuzlanarak karıştırıldıktan sonra kıyma makinesinden geçirilir. Kıyma haline getirilen et uzun süre yoğrulup, küçük topaklar haline getirildikten sonra bir gün süre ile dinlenmeye bırakılır. Daha sonra hazırladığımız topaklar köfte şekline getirilir. Burada dikkat etmemiz gereken husus Sivas köftesinin şekli bildiğimiz köfte şekillerinden daha büyüktür. Hazırladığımız bu köfteler ızgarada kızartılarak Sivas pidesi servis tabağının altına serilerek afiyetle yenir.

k
SİVAS KÖFTESİ

 

2) KULAKLI MANTI: Sivas yöremizin mutlaka tadılması gereken lezzetlerindendir. Bir gün öncesinden hazırlanarak dinlendirilen hamur yufka şeklini alacak şekilde açılır. Açılan bu yufkalar bıçak ile değil demir bir bardak ile kesildikten sonra biber, limon, tuz, sarımsak, soğan. tereyağı ve iki kere çekilmiş yağsız kıyma kullanılarak hazırlanan iç, yufkaların içine konur ve sonrada yufkalar kulak şeklini alacak şekilde sarılır. Daha sonra kaynar suyun içinde mantılar haşlanır ve haşlanan mantıları üzerine bolca tereyağı katıldıktan sonra 15 dakika kadar daha mantılar suda haşlanmaya bırakılır. Bu işlemde tamamlandıktan sonra kulaklı mantınız sofranızda yerini alabilir.

ss
KULAKLI MANTI

 

3) HAŞIL: Sivas yöremizin bu yöresel lezzetini yapmak için kaynayan suyun üzerine un yavaşça ve karıştırılarak dökülür. Pişirme işlemi yapılırken belli aralıklarla sıcak su damlatılırsa oluşması muhtemel hamur tadı engellenmiş olur. Kıvam yakalanınca bir tepsiye şekiller verilerek alınır. Şekil verilirken kaşık kullanılır. Üzerine de yanmış tereyağı ekilerek sıcakça yenir.

q
HAŞIL

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu