Eğitim

Sınav Sonucu Açılandıktan Sonra Tercih Nasıl Yapılmalı?

Liselere giriş, üniversiteye giriş ya da memurluk gibi alanlara girerken sınav sonucu açıklandıktan sonra tercih nasıl yapılmalı iyi karar vermelisiniz.

Sınav sonucu açıklandıktan sonra tercih nasıl yapılmalı herkesi ilgilendiren bir konudur. Sadece giren öğrencileri değil ailelerini de yakından ilgilendirmektedir. Aday sınav sonucu açıklandıktan sonra istediği bölüme göre ya da aldığı puan sıralaması durumuna göre tercih yapmalıdır. Adayın istediği bölümün puanı gelmediği zaman tekrar sınava girmek istemektedir ya da aldığı puana göre istediği yerleri tercih edecektir.

Sınav Sonucu Açıklandıktan Sonra Tercih de Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi alanda sınava girdiyseniz eğer o alanın puanına göre değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Sınav sonucunuza göre yayımlanan tercih kılavuzuna bakmalısınız. Ayrıca tercih esnasında size yardımcı olacak danışmanlar da bulabilirsiniz. Sınav sonucu açıklandıktan sonra tercih de dikkat edilmesi gerekenlerin başında tercih yaparken sıralamanıza dikkat etmek olacaktır. Puanınız ve sıralamanız sonuç sayfasında göründükten sonra kılavuzu dikkatle incelemeli hangi bölüm ya da tercih edeceğiniz okula göre puan sıralaması yapmanız gerekmektedir.

Sınav Sonucu Açılandıktan Sonra Tercih İşlemlerinin Yapılma Şekli

Tercih yapacak olan aday T.C kimlik numarası ive şifresi sisteme giriş yaparak oluşturulan son tercih halini ÖSYM’ye gönderebilir. Sınav sonucu açıklandıktan sonra tercih işlemlerinin yapılma şekli oldukça basittir. Yapacağınız tercihleri puan sıralamanıza göre belirlemek ve bu belirlediğiniz sıralamayı ÖSYM’nin tercih işlemlerine yazmanız ve onay vermeniz olacaktır. Bu onaydan sonra yazıcıdan yazdırmanız sizin için daha iyidir.

Sınav Sonucu Açıklandıktan Sonra Doğru Tercihin Önemi

Doğru tercih ile istediğiniz bölüme gitme şansınız artabilir. Sınav sonucu açıklandıktan sonra doğru tercihin önemi sonuç açıklandıktan sonra anlayabilirsiniz. Size kaç adet tercih yapacağınızda söylenecektir. İsteğinize göre hepsini de yazabilir ya da kaç tane tercih yapmak istiyorsanız onu yazabilirsiniz. Tercihin ilk sırasına daima puanınızın ya da sıralamanızın bir tık üzerini yazmanızı söylerler. Bu yöntem ile boş olan kontenjanlar varsa sizin girmenizi sağlamaktır. Böyle birkaç adet tercih yaptıktan sonra kendi puan ve sıralamanıza uygun tercih yaptıktan sonra her ihtimale karşı kendi sıralamanız altında ki yerleri de tercih ederek kendinizi garanti altına alabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu