Yaşam

Sabun Lekeleri Nasıl Çıkar?

Sabun lekelerini çıkarmak için kolaylıkla uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemi leke olan zeminin özelliklerine ve kullanım şartlarınıza uygun olarak karar verebilirsiniz.

Sabun lekeleri, bulunduğu yerde oldukça kötü bir görünüme neden olmaktadır. Özellikle bu lekeleri uzun süre temizlememeniz durumunda çok daha zorlu bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Banyo, lavabo ve küvette oluşan sabun lekelerini çıkarabilmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasından size en uygun olanı seçerek lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Sabun Lekelerini Çıkaran Yöntemler

Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız sabun lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri limon yağıdır. Lekeli bölgelerdeki lekeleri kolaylıkla çıkarabilen limon yağını sabun lekesi olan bölgeye sürüp bir bez yardımıyla ovalayın. Daha sonra bu bölgeyi bol suyla durulayın. Sabun lekesinin kolaylıkla çıkabildiğini göreceksiniz.

Sabun lekelerini çıkarmak için uygulayacağınız bir diğer yöntemi ise sirkeyle karbonatı karıştırarak leke olan bölgeye sürmektir. Burayı iyice ovaladıktan ve duruladıktan sonra herhangi bir leke kalmadığını görebilirsiniz. Bu karışımı sabun lekesi nerede olursa olsun rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sirkeli karbonat, leke çıkan yerin aynı zamanda parlamasını da sağlayacaktır.

Sabun lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem amonyaktır. Bu işlemi yapmak için önce elinize eldiven takmalısınız. Daha sonra leke olan yere amonyak döküp bir süre bekletin. Yarım saatin sonunda lekenin çıktığını göreceksiniz.

 

Sabun Lekeleri Kumaşlardan Nasıl Çıkar?

Evinizin herhangi bir yerinde sabun lekesi varsa, sabun lekeleri nasıl çıkar merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle cam ve seramik yüzeylerde kötü bir görünüme neden olan sabun lekeleri, yalnızca suyla temizlendiğinde çıkmayabilir. Leke eğer yeniyse bol suyla çıkacaktır. Fakat eski bir lekeyse su yeterli olmayacaktır.

Sabun lekeleri kumaşa ve kıyafetlerinize bulaşmışsa bu durumda yapmanız gereken bu giysileri tekrar yıkamaktır. Makinaya atıp uygun programı seçerek tekrar yıkamanız durumunda leke çıkacaktır. Halıya veya döşemeye bulaşan sabun lekelerini çıkarmak için de asitli çözelti kullanabilirsiniz. Asitli çözeltileri kumaşa uygulamadan önce test etmelisiniz. Sabun lekelerini kumaştan çıkarmak basit bir işlemdir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu