Anne-Çocuk

Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Çocukla kaliteli zaman geçirmek anne babaların öncelikli görevleri arasında yer almakta olup bu sayede çocuğun gelişimine katkıda bulunulur.

Çocukla kaliteli zaman geçirmek için öncelikli olarak sağlıklı bir iletişim kurulmalıdır. Bu amaçla birebir iletişim halinde olmak, göz teması kurmak, birlikte aktiviteler yapmak ve onu dinlemek gerekecektir. Aktiviteler haricinde çocukla oturup sohbet etmek, onunla karşılıklı paylaşımlarda bulunmak da işe yarar sonuçlar verecektir.

Çocuklarla paylaşım amacıyla okulda gününün nasıl geçtiği, arkadaşları ile ilişkisinin ne boyutta olduğu, anne babanın gününün nasıl olduğu, neler yaptığı gibi konular konuşulabilir. Bu durum çocuğun diğer insanlarla olan iletişiminin de daha güçlü hale gelmesini sağlayacaktır. Böylece çocuk duygu ve düşünceleri daha iyi paylaşabilir hale gelecektir.

 

Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin Öneriler?

Çocukla birlikte yapılacaklar arasına çocuğun ilgi duyduğu aktiviteler ilave edilebilir. Beraber piknik yapmak, yürüyüşe çıkmak, birlikte oyunlar oynamak, spor yapmak gibi faaliyetlere öncelik verilebilir. Bu durum çocuğun ilgi alanlarına önem verildiğini ve kendine güvenen bir birey olmasını sağlar. Çocuk kendisiyle ilgilenildiğini gördüğünde her zaman kendini daha değerli ve önemli hisseder.

Çocuklara zaman ayırmak aile olmanın gereklilikleri arasında yer almaktadır. Anne babası ile sevgi alışverişi içinde olan çocuklar her zaman daha pozitif, enerjik ve mutlu olmaktadır. Çocuğun çevresinden ne görürse ilerleyen zamanda o şekilde davranacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle aile ilişkilerinin sevgi ve saygı çerçevesinde olmasına özen gösterilmelidir.

Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmenin Önemi

Çocuklarla anne babalar arasında kaliteli zaman geçirmenin önemi iyi bilinmelidir. Bu sayede çocuklar çevresine güvenen bir bakış açısı geliştirecektir. Gün içerisinde anne babalar iş stresinden dolayı yoğunluk yaşasalar bile bunu çocuğa belli etmemeli, ona özel vakit ayırmalıdır. Eğer çocuk kendisine yeterli zaman ayrılmadığını düşünürse bu durumda özgüven eksikliği, kendinde suçluluk hissi gibi durumlar yaşanabilir.

Kaliteli zaman geçirmek amacıyla birlikte kitap okuyun, yapılan işlere çocuk da dahil edilmeli, ona sarılmalı ve sevgi gösterilmeli, sevgi sözcükleri kullanılmalı, her gün akşam yemeği de kahvaltı da olsa birlikte yemek yenmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu