Sağlık

Ramazanda Serinleten İçecekler

Ramazanda Serinleten İçecekler

Ramazan ayında tutulan oruç sebebiyle vücutta aşırı derecede su kaybı meydana gelmektedir. Gün içinde beslenemediğimiz ve sıvı tüketemediğimiz için gün içinde sıvı kaybı yaşarız ve iftardan sonra tekrar sahura kadar olan zaman dilimi içerisinde yaklaşık 2 litre su tüketmeliyiz. Kaybedilen sıvı miktarının telafi edilebilmesi için 2 litre su içmemiz gerekmektedir. Lakin su yerine yemeklerde genellikle ne yazık ki zararlı içecekler yani kola, fanta gibi asitli içecekler tüketmekteyiz.

Vücudun sıvıya ihtiyacı olduğundan ve gün içinde sıvı tüketilmediğinden dolayı bu türdeki asitli içecekler vücuda normal zamanlardakinden daha fazla zarar vermektedir. Bu nedenle asitli içecekler tüketmekten kaçınmalısınız. Asitli içecekler hem boş olan midenize zarar verir hem de kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükseltir. Bu da kilo almanıza neden olur.

En sağlıklısı ve en çok tüketmeniz gereken içeceğiniz en başta su olmalıdır. Suyun yerini kesinlikle başka bir içeceğin alması mümkün değildir. Bu nedenle özellikle iftardan sonra bol bol su içilmelidir.

Su dışında midenizi pek yormayacak diğer sağlıklı içecek ise siyah çaydır. Hemen hemen herkes zaten yemekten sonra çay içmektedir. Çay asitli olmadığından mideyi fazla yormayacaktır.

Elma suyu da hem sizi serinletecek hem de sağlığınıza bir zarar vermeyecektir. Sağlıklı bir şekilde serinletici özelliği olan elma suyunu rahatlıkla içebilirsiniz.

Ayran içmeniz de sizin hem hararetinizi alacak hem de oluşturduğu tokluk hissiyle sizi uzun süre tok tutacaktır.

Ne iftarda ne de sahurda asitli içecekler içmemeli, içiyorsanız da mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu