Yaşam

Pilav ve Makarna Tüketimi Kas Kayıplarını Artırıyor!

Kas kayıplarının nedenleri makarna ve pilav fazla tüketimi olarak görülmektedir. Kilo kontrolünü ve kas kayıplarını engellemek için nelere dikkat edilmelidir? Vücut dengesini sağlayan kasları nasıl koruma altına almalıyız?

Kas kaybı nedenlerinden biri fazla tüketilen makarna ve pilavdır. Bu besinler kas kayıpları yaşamanızı tetiklemektedir. Vücut dengesini sağlamak için beslenmek çok önemlidir. Beslenme vücut direncini artırdığı gibi kasların oluşmasına da büyük bir etkisi vardır. Kas kaybına uğramamanız için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz.

Kas kaybı ile kilo kaybı çoğunlukla karıştırılmaktadır. Kişilerin kendi belirledikleri diyet programlarında en çok karşılaştıkları sorun kilo kaybı yerine kas kaybı yaşamalarıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız dengeli ve programlı bir şekilde diyet programı uygulamalısınız. Kilo verilmesi sırasında kas kayıpları da doğal olarak yaşanmaktadır. Burada dikkat edilmesi kişinin doğru diyet ile kas kayıplarını en aza indirgemektir. Aksi takdirde yanlış bir diyet uygulaması kas kayıpları yüksek oranda görülmektedir.

Birçok beslenme uzmanları aynı görüşe sahiptir. Zengin proteinleri yeterli bir şekilde alınmalıdır. İdeal ve aynı kiloda kalmaya özen gösterilmelidir. Kaliteli beslenme ve spor egzersizleri yapmak yaşam için hayati öneme sahip olduğunu ifade etmektedirler. Ve özellikle vurgu yaptıkları konu ise karın doyurmayı hedef olarak belirleyen bireyler yaş ilerledikçe kas kaybı yaşadığı, tokluk hissi veren makarna ve pilav gibi besinlerin daha sık tüketildiği görülmektedir. Kas kayıplarının yaşanmasıyla birlikte hareket kısıtlılıkları da yaşanmaya başlanıldığı gözle görülmektedir.

Kas Kaybını Engellemek Mümkün Mü?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte yüksek oranda proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü kas oluşumunu ve kasların güçlenmesi aldığınız besinlerle eş değerdedir. İlerleyen yaşlarda kişiler kilo vermek için  öğünleri atlamaktadırlar. Bu kilo vermenizi sağlamaz. Aksine vücut direncini ve bağışıklık sisteminizi azaltmaktadır. Kişi kilo vermesi ve aynı zamanda kas kaybını yaşamasının önüne geçmesi için aldığı besinleri aynen devam etmesi gerektiği özellikle belirtilmektedir. Ancak yemek porsiyonlarının miktarları azaltılmalıdır. Burada en önemli husus beslenmenin devamlılığı fakat kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğidir.

Vücudunuzda öncelikle yağ oranını azaltmak istiyorsanız yağ kütlenizi diyetinizle birlikte yaşam tarzınızı yani beslenme alışkanlığınızı da değiştirmeniz gerekir. Böylece hem kilonuzu hem de yağ oranınızı azaltmış olursunuz. Bu hedefe ulaşmanız biraz zaman alacaktır. Ancak farkı büyük ölçüde hissedeceksiniz.

Kas oranınızı artırmak isterseniz kesinlikle ve öncelikle proteinlerin yeterli miktarda vücuda girişi sağlanmalı ve düzenli egzersiz yapmalısınız. Her öğünde en azından süt ve süt ürünleri, peynir, yumurta, tavuk, balık ve et tüketilmelidir. Kas yapımı için yağların yerini kaslara bırakacağınız ağırlık ve dayanıklılık çalışmasını ve egzersizler yapmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu