Anne-Çocuk

Persentil (Büyüme Eğrisi) Nedir, Nasıl Yorumlanır?

Persentil nedir diye araştıranlar için persentil, çocuklar için özellikle çocuk gelişimi konusunda en önemli konulardan biri olarak bilinmektedir.

Çocuk gelişiminde merak edilen konulardan birisi persentil nedir ve ne işe yarar? Sorusu olmaktadır. Persentil cetveli olarak da bilinmektedir. Çocuklar için yaşa bağlı olarak yaşanan boy ve kilo artışını hesaplamak için etkili olmaktadır. Bu nedenle bebeklerin dönemine göre dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde doğum sonrası özellikle fiziksel gelişimini takip edilmesi için yaşına, cinsiyetine bağlı olarak kontrol sağlanmaktadır. Kız ve erkek bebekler için gelişim değişkenlik göstermektedir. Ay ay yapılacak olan incelemeler sayesinde aileler özellikle bebeğin gelişimini takip etmek sağlıklı olup olmadığı konusunda fikir sahibi olabilirler.

Persentil Nasıl Takip Edilir?

Bebeklerde gelişimin takip edilmesi özellikle gelişim geriliği gibi durumlarda daha erken dönemde müdahale edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle persentil cetveli takibi oldukça önemlidir. Kız ve erkek bebekler için yapılacak olan tabi takiplerde yaşa ve cinsiyete bağlı olarak kilo ve boy artışı kontrol edilmektedir. İstenmeyen şekilde yaşanacak olan durumlara karşı bebeğin sağlığını korumak adına etkili olmaktadır.

Düzenli olarak takibinin yapılması önemlidir. Her ayda özellikle çocuklardan alınacak olan veriler girilerek hesaplama yapılmaktadır. Bu doğrultuda çocuk doktoruyla birlikte hareket edilerek gerilik ya da ileri sonuçların alınması durumunda duruma uygun şekilde hareket edilebilir.

Persentil Cetveli Hesaplama

Hesaplama işlemi yapmak isteyenler persentil cetveli hesaplama için bebeğin boy, baş çevresi ve kilosunun girilmesi gerekir. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda çıkacak olan sonuç özellikle bebeğin gelişimi konusunda bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır.

  • 0-10 persentil en düşük değer olarak belirlenmiştir. Bebeklerde özellikle aynı yaş ve cinsiyetteki diğer bebeklere oranla geri kalındığını göstermektedir.
  • 10-25 persentil düşük değer olarak belirlenmiştir. Özellikle bu sonucun alınması durumunda çocuk doktoruyla birlikte hareket edilmesi gerekir.
  • 25-75 persentil ise normal değerdir. Bebek gelişiminin özellikle bu dönemde normal olduğunu göstermektedir.
  • 75-90 persentil ise yüksek değer olarak belirlenmiştir.

90-100 persentil ise en yüksek değer olarak belirlenmiştir. Özellikle bu değerlerin çıkması durumunda obezite problemi söz konusu olmaktadır

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu