Anne-Çocuk

Pandemi Süresinde Çocuk Eğitimi

Pandemi ile birlikte çocuklar daha fazla evde olmaya başladı ve daha fazla ekran ile daha fazla birlikte olmaya başladılar.

Pandemi sürecinde çocuk eğitimi oldukça önemli bir konudur. Özellikle uzaktan eğitim ile birlikte daha fazla ekran ile birlikte olma durumu ortaya çıkmıştır. Ancak bu durum birçok çocukta ciddi problemlere neden olmaktadır. Yine çocuklar gibi anne ve babalar da büyük oranda evde kalmaktadırlar. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının can sıkıntısını büyük oranda ekran ile çözmeye çalışmaktadır.

Bu durum her ne kadar o anı kurtarsa da ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara neden olabilecek bir durumdur. Bu nedenle aileler daha farklı metot ve yöntemler bulmalıdırlar. Uzmanlar bu konuda ebeveynlerin çok sabırlı olması gerektiğini vurgularken, herkesin memnun olacağı aktiviteler bulunması gerektiğini söylemekteler.

 

Birlikte Yemek Yapın

Birçok uzman evde çocuk eğitimi için öncelikle birlikte aktiviteleri önermektedir. Özellikle günün büyük bir çoğunluğunda okulda olan çocukların arkadaşlarından ve derslerinden uzak kalmaları onları derinden etkilemektedir.

Her ne kadar evde birlikte belirli oyunlar oynansa da belirli bir yaşın üstünde olanlar için bazı oyunlar mümkün olmamaktadır. Bu nedenle onların kendilerine göre daha iyi hissedecekleri etkinlikler yapılmalıdır. Özellikle orta okul çağında olanlar ve üstü olanlar için önerilen ilk etkinlik birlikte yemek yapmaktır. Çocuklar ile evde yemek yapmak her yaştan insanı deşarj etmektedir. Bu nedenle her yaş grubu için öncelikli aktivitedir.

Lise Öğrencileri İçin Kutu Oyunları

Evde çocuklar ile aktivite seçenekleri her yaş grubu için farklı olmaktadır. Yemek yapmak her yaş grubu için iyi bir eğlence olmaktadır. Ancak bazı çocuklar için bu durum kabul edilmeyebilir. Bu durumda kutu oyunları ciddi bir kurtarıcı olmaktadır. Özellikle belirli bir yaşın üstünde olan çocuklar için kutu oyunları güzel zaman geçirmenin yollarında biridir.

Aile ile birlikte yapılabilecek diğer aktiviteler ise şunlardır.

  • Nostaljik oyunlar birlikte oynanabilir.
  • İsteyen çocuklar ile birlikte temizlik yapılabilir.
  • Birlikte kitap okuma saatleri düzenlenebilir.
  • Birlikte film izleme saatleri oluşturulabilir.

Bu aktiviteler sizlerin ve çocukların durumuna göre daha fazla halem getirilebilir. Burada unutulmaması gereken bir husus şudur. Anne ve babaların çocukları ile vakit geçirme zorunlulukları vardır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu