Anne-Çocuk

Otizmli Çocuğun Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Otizmli çocuğun bilişsel olarak gecikmesi vardır. Yani, yeni becerileri diğer çocuklardan daha yavaş öğrenirler. Bu nedenle eğitimleri için özel bir eğitim gerekiyor.

Otizmi çocuğun uzun süredir var olan rutinleri bozmakta büyük zorluk çekmektedir. Bu nedenle bebek bezi kullanmak ve ayrıca, bir çocuğun gerçekten “gitmeye” ihtiyaç duyduğu pek çok kez olduğu için, gün içinde tuvalete gitme pratiği yapmak için gereken zamanı sağlamak için belli fırsatlar yakalamak gerekir.

Otizmli bir çocuğun sınırlı sözlü yetenekleri gibi iletişim zorlukları, otizm spektrumunda ki birçok çocuk da olduğu gibi zorluklara karşı açık bir şekilde faydalı olur.

Tüm bunların yanı sıra otizmli çocukların tuvalete gitme konusunda kaygı yaşamaları da yaygındır. İşte size otizmli çocuklar için tuvalet eğitimin nasıl olacağı.

Otizmli Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Daha Çok Görsel İletişim Kurmaya Çalışın

Çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanması için net ve basit resimler veya görsel yönlendirmeler kullanın. Bunları internetten basit bir çıktıyla sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzun ne beklendiğini anlamasına yardımcı olmak için görsel yönlendirmeyi basit ve doğrudan bir dille kullanın. Örneğin, “Şimdi lazımlığı kullanman gerekiyor” Diye sormak yerine daha eğlenceli bir şekilde “Lazımlık zamanı” diyebilirsiniz.

İç Çamaşırını Geciktirmeyin 

Çocuğunuz tuvaletteyken mümkün olan en kısa sürede iç çamaşırını alın. Bunun birçok ebeveyn için zor bir adım olduğunun farkındayız fakat bu gerçekten önemlidir. Bazı çocuklar istemeden bezine kaçırabilir buna göz yumarsanız belli bir süre sonra alışkanlık haline getirecektir.

Çocuğunuz Altına Yaptığında Telaşlanmayın.

Çocuğunuz altını pislettiğinde ona kızmayın bağırmayın çünkü böyle bir duruma yol açabilecek tartışma, kandırmaca, yalvarma, alay etme onun tuvalet alışkanlığını en alt seviyeye indirecektir. Bunun yerine, çocuğunuzun bir dahaki sefere gitmesi gerektiğinde tuvaleti kullanmasını beklediğinizi kısa bir hatırlatma yapın.

Yapmasını İstediğiniz Davranışları Ödüllendirin.

Çocuğunuzu motive edecek bazı aktiviteler, oyuncaklar veya küçük ikramlar bir kenara ayırın. Bunları çocuğunuzun tuvalet başarısını ödüllendirmek için kullanın. Çocuğunuz bu maddeleri başka bir şekilde elde etmediği için, başarıya ulaşmak için muhtemelen daha çok çalışacaktır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu