Yaşam

Mutfakta Oluşan Kötü Kokular Nasıl Geçer?

Mutfakta Oluşan Kötü Kokular Nasıl Geçer? Mutfakta kötü koku oluşması hem kendimiz açısından hem de evimize gelen misafirler açısından kötü sonuçlara neden olacaktır bu nedenle mutfakta oluşan kötü kokular nasıl geçer başlığı mutlaka okunması gereken başlıklar arasında yer alır.

Mutfakta oluşan kötü kokular nasıl geçer? Ev hanımlarının çokça sorduğu sorular arasında yer alır. Evimizin önemli alanlarından birisi olan mutfak da kötü koku oluşması muhtemeldir. Özellikle bu alanda kızartma kokuları, balık kokusu, çürümüş meyve sebze kokusu ve hatta bazen lavabonun tıkanması sonucu lavabo kokusu da hakim olabilmektedir. Aynı zamanda özellikle geleneksel bayramlarımızdan birisi olan kurban bayramında kurban eti dahil kötü kokuya sebep olabilmektedir.

Evinin mutfağında pencere ve havalandırma olmayan kişilerin çokça muzdarip olduğu kötü koku mutfakta nasıl geçer sorusuna yanıt bu yazıda bulacaksınız.

Mutfağınızda Hoş Kokulu Bitkiler Besleyin

Mutfakta oluşan kötü kokuların gitmesi için özellikle fesleğen, nane ve reyhan bitkilerini mutfakta yetiştirin bu bitkiler son derece güzel kokan bitkiler olup aynı zamanda bu bitkiler bakıldıkları alanlarda yer kaplamayan bitkiler olarak bilinmektedir.

Bu bitkiler ortamın kokusunu aniden değiştirici bir etkiye sahiptir. Özellikle oda kokuları alınca genelde bu bitkilerden oluştuğunu görebiliriz. Bunun yanı sıra bu bitkiler büyüdüklerinde salatalara da katılabilmektedir.

Aspiratörleri Sık Sık Temizleyin

Mutfakta yer alan ve çokça önemli olan aspiratörleri sık sık temizlemeniz de oluşan kokuları büyük oranda önlemenize yarayacaktır. Çünkü bu amaçla filtreler tıkandığında düzgün çalışmaz ve kokuları içine hapsedemezsiniz. Aspiratör temizliği için öncelikle bir tencere su kaynatın ardından bir çay bardağı karbonat koyun bu suya. Ardından filtreleri karbonatlı su içerisinde 10 dakika bekletiniz. Beklettikten sonra diş fırçası ile aspiratör tel aralarını temizleyin.

Çöpleri Bekletmemeye Özen Gösterin

Mutfakta eğer çöp kovanız bulunuyor burada yer alan çöpleri biriktirmeyin. Bunun yanı sıra kapaklı çöp kutusu kullanın.

Kesme Tahtası Temizliğine Özen Gösterin

Birden fazla ürünü kesmeye yarayan araçlardan birisi olan kesme tahtası temizliği de mutfaktaki kötü kokuyu giderme bakımından önemlidir. Bu nedenle kesme tahtası temizliğine dikkat ediniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu