Moda

Moda Döngüsü nasıl oluşur?

Moda Döngüsü nasıl oluşur?

 

Moda, liderleri ve takipçileri, hedef ve hedef kitlesi olan olgudur. Kendi yaşam tarzlarını ve tavırlarını giysileriyle gösterenler ve bu trendleri takip edenler bu olgunun içindedirler. Moda döngüsü kavramı bir stilin tüketicide kabul görmesi aynı zaman da toplumun genelinde kabul görüp tüketimi ve sonucunda ikinci plana atılması, yerini yeni bir trendin alma sürecidir.

 

Ortaya çıkan yeni eğilimler, oluşumlarından sonra çeşitli şekilleri ile toplum tarafından daha yaygın ve kabul görülür eğilimlere dönüşmektedir. Tam anlamıyla yaygın ve kabul görmüş stiller bir süre sonra tüketiciler için sıkıcı olabilmekte ve yeni arayışlar böylelikle ortaya çıkmaktadır.

 

Moda döngüsünün oluşumunu şu şekilde sıralayabiliriz: yenilikler için arayış, sıkılma ve demodelik,aşırı teşhir ve doyuma ulaşma, moda yönünün ucuz sürümlerle kaybı, moda takipçileri tarafından kullanım, kitlesel medyada ortaya çıkış, popüler medyaya uyarlama, bilinçli moda takipçisi tarafından kullanım, moda dergileri kapaklarında ortaya çıkış, moda liderleri tarafından kullanım, fuarlar ve dergilerde sunum, moda yaratıcıları tarafından oluşturulan yeni stil olarak sıralayabiliriz.

 

Moda geçmişten günümüze kadar gelen bu döngünün uzun yıllar boyunca devam edeceğini söyleyebiliriz. Moda kısa sürelidir diyebiliriz. Bir bakarsınız 10 yılsa itici,20yıl sonra ilginç 30 yıl sonra müthiş gelebilir. Gelip geçicidir diyebiliriz aynı zamanda önceki dönemlerde moda bu sonradan tekrar gündeme gelen stillerde meydana gelebilir. Unutulmamalıdır ki sıkılmışlık, indirimler, yüksek fiyatlar, popüler fiyatlar ve en yüksek fiyatlar modanın kavramlarındandır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu