Teknoloji

Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Medyayı Okullardan Uzaklaştırıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Medyayı Okullardan Uzaklaştırıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), çıkardığı yeni yasayla birlikte okullarda huzuru bozacak durumların yaşanmaması için sosyal medyada kısıtlamalar getiriyor. Sosyalleşme adı altında birçok sorunu da beraberinde getiren sosyal medya okullarda kısıtlamalara tâbi tutulacak. Özellikle akıllı telefon ve teknoloji sektörünün günlük yaşantımızda önemli bir yere sahip olması ve yaşantımızda gittikçe daha çok yer kaplaması Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Özellikle öğrencileri ilgilendiren bu yasayla birlikte, okul ortamında elde edilen görüntü ve durumlar sosyal medya sitelerinde (Facebook, twitter, instagram vs.) paylaşılamayacak. Bu tarz paylaşımlar yapanlar okulun disiplin kuruluna sevk edilecek ve cezai işlem uygulanacak. Ayrıca bu görüntüleri sosyal medyada yayanlar ve yayılmasını sağlayan öğrenciler hakkında da disiplin uygulaması başlatılacak.

 

Sosyal Medyanın Gücünün MEB’e Yansıması

Sosyal medyanın günümüzdeki gücü elbette inkâr edilemez. Bu gücü kontrol altında tutabilmek adına Milli Eğitim Bakanlığı çıkardığı yasayla öğrencileri yakından ilgilendiren kuralları yürürlüğe koydu. Okul ortamında yaşanan olayların sosyal medyaya taşınmaması ve bölücü, tahrik içeren paylaşımların yapılmaması adına çıkarılan yasayla birlikte öğrencilere birtakım uyulması gereken zorunluluklar getirildi.

 

Öğrenciler, Sosyal Medyada Paylaşım Yaparken 2 Kere Düşünün!

Öğrencileri sosyal medya paylaşımları konusunda belirli kurallarla sınırlayan yasayla birlikte, bölücü ve tahrik içerikli paylaşım yapanlar okuldan uzaklaştırma cezası ile cezalandırılacak. Okul içindeki bir olayı vb. durumu görüntüleyip sosyal medyada yayınlayan ve yayılmasını sağlayanlar içinde disiplin cezaları uygulanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu