Yaşam

Mikrodalga Fırına Konulmaması Gerekenler

Yıllardır günlük hayatımızda vazgeçemediğimiz mutfak eşyalarından biri olan mikrodalga fırına konulmaması gerekenler oldukça sık sorulan bir soru olmaktadır.

Mikrodalga fırına konulmaması gerekenler hemen hemen herkesin bildiği bir konu olmaktadır. Fakat  günlük hayatımızda oldukça sık kullanıldığı için bazen dikkat etmeden hatalar yapabilir konulmayacak bir şeyi koyabiliriz. İzlere kısaca mikrodalga fırına neler konulmaz bunlardan makalemde bahsedicem.

Mikrodalga Fırın Nedir?

Mikrodalga fırın nedir?; yiyecekleri ısıtmak için mikrodalgaları yani radyo dalgalarını kullanan bir fırın çeşidi olmaktadır. Mikrodalga fırın artık günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden bir olmaktadır. Gerek işyeri gerek evde gerek restoran her yerde elimiz ayağımız dediğimiz bir deyim ile çok işimize yaramaktadır.

Mikrodalga Fırınları Nasıl Çalışır?

Mikrodalga fırınlar nasıl çalışır; elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Mikrodalga fırın;  bu elektrik enerjisini mikrodalga enerjisine dönüştürmesi ise magnetron ile olmaktadır. Magnetron iki bin dört yüz elli MHZ frekansında mikrodalgalar üretmektedir. Mikrodalgalar dalga kılavuzu ile beraber fırının içine ulaşır ve mikrodalga fırın çalışır.

Mikrodalga Fırına Asla Konulmaması Gerekenler Nelerdir?

Mikrodalga fırına konulmaması gerekenler pek çok olmaktadır. Bunlar sırası ile;

 1. Anne Sütü,
 2. Plastik Kaplar,
 3. Dondurulmuş Meyveler,
 4. Dondurulmuş Et,
 5. Kese Kağıdı,
 6. Yoğurt Kabı,
 7. Yumurta,
 8. Köpük Yemek Kapları,
 9. Yaldızlı Porselen,
 10. Çekirdekli Meyveler,
 11. Taze Üzüm,
 12. Domates Sosu,
 13. Acı Biber,
 14. Seyahat Tipi Matara,
 15. Sarımsak,
 16. Fırını Boşken Çalıştırmak,
 17. Peynir,
 18. Çay ya da Kahve Yapmak İçin Su,
 19. Kapaklı Şişe,
 20. Kavanoz,
 21. Kabuklu Deniz Ürünleri ve daha saymakla bitiremeyiz. Bunlardan birkaç tanesini sizlere anlatayım.

Anne Sütü

Mikrodalga fırına konulmaması gereken anne sütü en önemlilerinden biri olmaktadır. Mikrodalga fırında ısıtılan dondurulmuş anne sütü yüksek veya düşük hiç değişmez daha yüksek derecede E- koli üretmektedir.

Plastik Kaplar

Plastik kaplar mikrodalga fırına konulduğu zaman içinde ne olursa olsun ısındıktan sonra direk plastiği içine hapseder ve hiç sağlıklı bir durum olmaz.

Dondurulmuş Meyveler

Meyveler zaten direk dallarından koparıldıkları zaman vitaminleri direk gider. Dondurulan meyveler ise mikrodalga fırında çözdürülür ise faydalı olan bütün vitaminleri öldürm,ş olursunuz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu