Sağlık

Meme Kanseri Riskini Artıran 8 Neden

Kadınlar kadar erkekleri de etkileyen meme kanseri riskini artıran 8 neden sizin de yaşamınızı tehdit edebilir.

Meme kanseri riskini artıran 8 neden  yaşam şeklinizi değiştirmediğiniz için size zorluk yaşatabilir. Mevcut durumunuzu değiştirirseniz riskleri de azaltabilirsiniz. Genelde sağlıklı bir beslenme düzeni, egzersizler ve aktif bir hayat her sağlık sorununun azalmasını sağlayacaktır.

  1. Aşırı Kilo

Aşırı kiloluysanız kanser riskiniz yüksek olabilir. Özellikle obezite söz konusuysa normal kilolu insanlara oranla daha fazla kanser riskiniz söz konusu olacaktır.

  1. Geç Menopoz

Geç yaşta menopoza girmek kansere yakalanma riskini arttırmaktadır. Özellikle meme ve rahim kanseri riskiniz bu durumda artabilir.

  1. Hiç Doğum Yapmamış Olmak

Hiç doğum yapmamış olmak ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak meme kanseri risk faktörleri arttıran etkenler arasındadır.

  1. Genetik Eğilim

Ailede meme kanseri ya da herhangi bir kanser türü hikayesi olanlar meme kanseri olabilir. Bu durumda genetik eğilim göz önünde bulundurularak düzenli olarak tarama testlerinin yapılması tavsiye edilmektedir.

  1. 12 Yaşından Önce Regl Olmak

12 yaş öncesi erken regl olma durumunda da meme kanseri riskinin arttığı tespit edilmiştir. Özellikle kanser eğilimi olan genetik etkenler altındaysanız mutlaka düzenli olarak test yaptırmaya çalışın.

  1. Hormonal Tedaviler

Farklı sağlık sorunları nedeniyle hormonal tedaviye ihtiyaç duyanlar bazı hormon ilaçları nedeniyle meme kanserine yakalanabilmektedir. Yanlış ilaç kullanımı ve sorunlu bünyelere sahip bireylerden biriyseniz doğum kontrol hapları gibi ilaçlar meme kanseri riskinizi arttırabilir.

  1. Hareketsizlik

Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam, meme kanseri riskinin artmasına neden olabilir. Bu durumda ciddi sağlık sorunlarının da beraberinde geldiği farklı hususlar dikkate alınarak kanser konusunda gereken tedbirler alınarak işlem yapılacaktır.

  1. Aşırı Alkol Tüketimi

Aşırı alkol ve sigara kullanımı da meme kanseri riskinin artmasına neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey, hemen sigarayı bırakmak, alkolü de azaltmak olacaktır. Meme kanserine neden olan besinler gibi sigara ve alkol de kontrolsüz bir hastalık ilerlemesine neden olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu