Sağlık

Kulak Çubuğunu Kullanmanın Zararları

Kulak çubuğunun kullanmanın zararları ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki makaleden okuyarak elde edebilirsiniz.

Kulak çubuğu bazı insanlar sürekli kullanmaktadır. Özellikle kulağında ufacık bir kir bulunduran veya kulağı tıkanmış olan herkesin aklına kulak çubuğu gelmektedir.  Kişi kirden kurtulmak için kulak çubuğunu kullanır. Ama bilgisizce kullanılan kulak çubukları zarar meydana getirir.

Kulak Çubuğu Zararlı Mı?

Kulak çubuğu zararlı mı? Gibi bir ifadeyi zararlı olup olmadığına hep beraber bakalım. Özellik kulağımızın kirlenmesi, enfeksiyon kaplaması gibi durumlarda kulak çubuğunu kullanma ihtiyacı duyarız. Normalde kulak çubuğunu kulağımızın içindeki kıvrımlardaki kiri temizlemek için kullanmamız gerekse de bazı insanlar buradaki belirsizlik nedeniyle kulaktaki deliklere kadar sokak ve buradaki delikleri temizlemeye çalışır. Bu yüzden bilinçsizce yapılan temizleme kulağa zarar verir. Bu zarardan kurtulmak için kesinlikle araştırma yapınız.

Kulağımızı Temizlemek İçin Ne Yapılmalı?

Kulağımızı temizlemek için ne yapılmalı? Normalde vücudumuz bunu bir mekanizma olarak kontrol eder. İlk olarak kulağımızdaki enfeksiyonu kulak delikleri, kulak kıvrımlarında iç ve dış kulak yoluyla buradaki enfeksiyon atılır.  Kesinlikle kulak çubuğuyla temizlemeyin. Sadece kulak kıvrımlarını temizleyin.

Kulak Çubuğu Yerine Ne Kullanılmalı?

Kulak çubuğu yerine ne kullanılmalı? Kulağı temizlemek için çok fazla seçenek kullanabiliriz. Bu aslında insanın bilinçli olmasından kaynaklı olarak değişir. Genellikle insanlar kulak çubuğu yerine doğal yollar ile de karışım elde edip kullanabilirsiniz. Alkol ile sirkeden oluşan iyi bir karışımla kulağınızı temizleyebilirsiniz. Bu da kulağını temizlemek için bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bunu uyguladığınız anda hem sağlıklı bir şekilde yapmış olursunuz hem de zarar yaşamamış olursunuz. Bu da riski en aza indirmenize yardımcı olur.

Kulak Çubuğu Kullanmak İşitme Kaybına Neden Olur Mu?

Kulak çubuğu işitme kaybına neden olur mu? Sorusuna cevap olarak olmaz diyebiliriz. Çünkü kendi kendine temizlenir. Ama işitme kaybı olmaması için biraz bilinçli kullanılmalıdır. Bu işitme kaybına asla yol açmaz. Sadece geçici bir duyma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu da kısa zamanda düzelecektir. Kulak çubuğu derine bastırıp temizlemediğiniz sürece olabilecek işitme kaybını oluşturmazsınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu