Sağlık

Kemik Erimesini Önleyen Besinler Hangileridir?

Kemik Erimesini Önleyen Besinler Hangileridir? Kemik erimesini önleyen besinler çok fazla. Ancak doğru ve düzenli tüketim, etkisini maksimum oranda görmek açısından son derece önemlidir. Kemik erimesi olarak bilinen osteoporozla nasıl savaşırız? İşte konuyla ilgili merak edilen detaylar yazımızda yer almaktadır.

Kemik Erimesini Önleyen Besinler Hangileridir? Kemik erimesinin en iyi şekilde ortadan kalkmasını sağlamak açısından, doğru beslenme gerekiyor. Size sunulacak olan besin önerilerinin doğru zamanda ve doğru miktarda tüketilmesi gerektiğini unutmayın. İşte besinler…

Kemik Erimesini Önleyen Besin Grupları

Çok sayıda besinin kemik erimesini önlediğini biliyoruz. Kemik erimesine iyi gelen besinler arasında yer aln gruplar üzerinden siz de içeriğinde olduğunu bildiğiniz gıdaları tüketin. Düzenli olarak tüketmeniz durumunda ilerleyen dönemde yaşanabilecek olan kemik erimesi sorunu da büyük ölçüde ortadan kalkıyor olacak.

  • Baklagiller: Özellikle soya fasulyesi, soya ürünleri ve mercimek başta olmak üzere tüm baklagiller kemik erimesi konusunda destek olacaktır. Düzenli tüketime özen göstermeniz eterlidir.
  • Pişirmelik otlar: Özellikle sarımsak, zencefil, maydanoz, biberiye, adaçayı, ısırgan otu
  • Bal: Özellikle yaban çiçeklerinden yapılmış bal, arı poleni gibi otlar büyük ölçüde kemikleri besler ve güçlendirir.
  • Tohumlar: Keten tohumu, susam tohumu, ayçiçeği tohumu gibi tohumların içeriği sayesinde kendinizi çok daha güçlü hissedebilirsiniz.
  • Sert kabuklu yemişler: Badem, fındık, yerfıstığı, ceviz ve bunların yağı tüketilerek ilerleyen dönemde yaşanabilecek olan kemik erimesi sorununun ortadan kalkması söz konusu olacaktır. Kemik erimesini önleyen besinler tercih edebilirseniz.
  • Rafine edilmemiş tahıllar: Hemen hemen tümü; özellikle de mısır, karabuğday, darı, yulaf, arpa, çavdar, buğday gibi tahılların tüketilmesinin de faydasını göreceksiniz.
  • Taze meyveler: Elma, muz, kivi gibi meyvelerde kemik erimesi önleyici içerikler var.
  • Kurutulmuş meyveler: Kalsiyumdan zengin olan hurma, incir, erik, üzüm başta olmak üzere tüm kurutulmuş meyvelerde de diğer meyvelerde olduğu gibi vitamin alarak kemik erimesi önlenir.
  • Sebzeler: Koyu yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, ıspanak vb.), kereviz, rezene gibi tüketimi sağlayacağınız sebzeleri değerlendirin.

Verilen besinler sayesinde osteoproza iyi gelen besinler arasında olduğundan, direkt olarak tüketim ile kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda ileriye dönük bir çözüm üretmiş olacaksınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu