Hamilelik

Kan Sulandırıcı İğneler Düşüğü Engeller Mi?

Kan sulandırıcı iğneler düşüğü engeller mi? gibi pek çok önemli sorulara yanıt aranıyor. Uzmanlara göre gebelikte kan pıhtılaşma problemi yaşayan kişilerin kan sulandırıcı iğneler kullanmasının hiçbir zararının olmadığını öngörüyor.

Kan sulandırıcı iğneler düşüğü engeller mi? sorusuna hamile kişiler yanıt arıyor. Çünkü kan pıhtılaşma sorunu yaşayan kişiler tarafından sorulan bu soru sağlıklı bir şekilde doğum yapmak için oldukça önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişiler zaman zaman bazı sorunlar ile karşılaşabilir. Bunlardan biri de kanın pıhtılaşmasıdır. Hamile olan kişiler bu sorun için kan sulandırıcı iğneler, bebek aspirinleri veya kan sulandırıcı haplar kullanıyor. Ancak doktor önerisi olmadan kişinin kendi kendine kullandığı kan sulandırıcı haplar ya da iğneler sakıncalı olabilir. Bu yüzden doktor önerisi ile kullanılması son derece önemlidir.

Gebe olan kişiler her türlü aksiliği göz önüne almalıdır. Ancak oluşacak sorunlar da kötü sonuçlara sebebiyet vermemek için doktoru ile sürekli iletişim halinde olması gerekir. Gebenin durumuna göre en etkili ve doğru çözümü doktor belirlemelidir.

 

Gebelikte Kan Pıhtılaşması Nedir?

Gebelikte kan pıhtılaşması gibi benzeri sorunları yaşaması muhtemeldir. Bu durum hem anneyi hem de bebeği riske sokabilir. Gebelikte kan pıhtılaşması derin damar trombozu olarak da adlandırılmaktadır. Bu durum hamilelik %2’sinde görülmektedir. Hamileliğin ilk üç ayı oldukça risklidir. Bu yüzden gebe olan kişi bu ilk üç ay da bol bol dinlenmeli ve fazla hareket etmemelidir. Özellikle 35 yaşından büyük kişilerin hamile kalması ya da sigara gibi kötü alışkanlıkların olması kan da pıhtılaşmaya neden olan önemli unsurlardır.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Belirtileri?

Kan pıhtılaşması olduğunda gebelerin bu belirtilere göre hareket etmesi oldukça önemlidir. Peki, hamilelikte kan pıhtılaşması belirtileri nelerdir?

  • Ayaklarda sancı olması
  • Hamilelik süresince ayakların şişmesi
  • Yürüdükçe sancı hissinin oluşması
  • Damarlarda gözle görülebilir şişlik

Yukarıda belirttiğimiz unsurlar göre hamilelikte kan pıhtılaşması belirtileri bunlardır. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız vakit kaybetmeden hekiminize başvurmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekmektedir. Yaşanan sağlık sorunlarında farklı olaylara yol açmaması için süreci doktorunuz ile ilerletmenizde fayda var.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu