Sağlık

Kadınsal Hormonları Düzenlemeye Yardımcı Egzersizler

Kadınsal hormonlar nasıl düzenlenir? Egzersiz ile kadınsal hormonları düzenlemek mümkün mü? Bu makalede kısaca bilgi vereceğiz.

Kadınsal hormonları düzenlenebilir egzersizler vardır. Hareket eden bir vücut, her zaman daha dinç ve enerjik olur. Hormonların vücuda olumsuz etkisini ortadan kaldırmak adına yapılması gereken mutlaka egzersizdir. Hormon bozukluklarını dengelemek açısından egzersiz yapmak ilk akla gelenlerden. Kan akışını düzenlemek, kalp ritmini düzenlemek daha birçok etki egzersiz ile sizlere ulaşıyor olacak.

Kadınsal Hormonları Düzenleyen Egzersiz Önerileri

Peki, hangi egzersizleri yapacaksınız? İlk olarak mutlaka olması gereken, her gün 40 dakika hareket etmek. Hafif tempolu yürüyüş ve koşular ilk akla gelenler arasında. Hareket etmek, direkt olarak vücudun kendisini büyük ölçüde toparlaması demektir. Bunun sağlanması için önemli olan ise sizin hareket etmeniz. Egzersiz yaparak hormonların düzene girmesini sağlayabilirsiniz. yürüyüş ile başlayarak vücudunuzu hareket etmeye alıştırın.

Karın çalışmak;

Egzersizler arasında mutlaka olması gereken karın çalışmaktır. Mekik çekmek, ters mekik çalışmaları gibi tamamen karnınızı çalıştıracak olan etkileri olan egzersizleri uygulayın. Bu şekilde bir uygulama ile karın kaslarınızın hareketlenmesi, vücudunuzun enerjisinin artması söz konusu olacaktır.

Bacak çalışmak;

Bacak egzersizleri de hormonların düzenlenmesi açısından son derece önemlidir. yatar pozisyonda bacaklarınızı kaldırmak, sık sık bacak çekme hareketi yapmak, bisiklet sürerek bacakları çalıştırmak gibi etkisi olan pek çok seçenek var. Tüm bunları değerlendirmeniz durumunda, bacaklarınızın çalışması ile avantajlı bir şekilde hormonların düzenlenmesi sağlanıyor olacaktır. Seçim sizin.

Egzersiz Dışında Yapılması Gerekenler

Hormonların düzene girmesi için yapmanız gerekenler var. Bunların en önemlisi kullanılan ilaçlara dikkat etmeniz gerektiği. Kullanılan ilaçların türü, miktarı önemlidir. Bol su ile tüketilmesine özen göstermeniz önemlidir. Aynı zamanda sizin için sunulan pek çok beslenme önerisi de olabilir. Eğer hormonal bir bozukluk varsa, mutlaka çözümü sağlamak açısından dengeli ve doğru beslenme programlarının uygulanması sağlanmalıdır. Bu sayede kilo almak ya da benzeri olumsuz sorunların yaşanmasının önüne geçmek söz konusu olacaktır. Kadınsal hormonları düzenlemek için beslenme düzeninizi de kontrol altında tutmanız önemli olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu