Teknoloji

Bilgisayar Başlatılırken Donuyor mu?

Bilgisayar donuyor mu? Bilgisayar neden donar? Bu makalede bilgisayar donmasıyla ilgili sorularınızın yanıtını detaylı bir şekilde veriyoruz.

Bilgisayar neden donar sorusunun yanıtı için, aslında ilk aldığınızda hızlı olan sonradan yavaşlayan bilgisayar akıllara geliyor. Bunun nedeni nedir? Bilgisayarın yavaşlaması, donması, aslında pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bunlar genel olarak farklı pek çok nedene bağlı olabiliyor. Sizin için farklı nedenlerini ortaya koyarak sorunu çözmenizi sağlıyoruz.

Bilgisayar Açılırken Donma Sorunu

Bilgisayarınız açılırken donuyor mu? Bunun için ilk çözüm önerimiz güvenlik kipi oluyor. Güvenlik kipi kullanılarak açılışta donma olmadan masaüstüne gelmeniz sağlanır. Bunun için ilk açılışta F8 tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Ardından açılış işlemini, güvenlik modu olarak seçmeniz gerekiyor. Bilgisayar güvenlik modunda açıldıktan sonra bazı programlar çalışmaz. Bilgisayarın son derece hızlı çalışması sağlanmış olur. Bu sayede donma da olmaz. Bu şekilde kullanarak pratik bir çözüm sağlayabilirsiniz.

Windows 10 Bilgisayar Donuyor Sorunu

Bilgisayarın açılırken donma sorunu güvenlik modunda açılarak çözüme kavuşturulabilir. Ancak bunun dışında, bilgisayarın açılması için yapmanız gerekenler Windows 10 için de aynıdır. Direkt olarak güvenlik modu üzerinden açılmasını sağlayarak sorusuz bir şekilde kullanımın gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bilgisayar açılırken donuyorsa; 8.1 ya da Windows 7 için çözüm önerimi aynı olacaktır. F8 ile bilgisayarı açıp, pek çok programın kullanımının engellenmesi ile herhangi bir donma olmadan bilgisayarı kullanmanız sağlanır.

Ram Sorunu

Donmaya neden olacak sorunlar arasında ram var. Ram sebebi ile de bilgisayarda donma probleminin yaşanması söz konusu olabilir. Hatalı, arızalı olan ramdan dolayı bilgisayarda donma problemi meydana gelebilir. Bunu çözmek için direkt olarak ram değiştirmek, rami temizlemek gibi işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Çıkarıp takarak sorunun çözülüp çözülmeyeceğini kontrol edebilirsiniz.

Fan Sorunu

Bilgisayarın donma sorununa neden olan bir diğer durum ise fan oluyor. Bilgisayar açılırken kilitleniyor diyenler için fanda da bir arızanın  mevcut olabileceğini söyleyebiliriz. Bu durumda direkt olarak çözümünün sağlanması için yapılması gereken, hemen fanın değiştirilmesi ya da fanın temizlenmesidir. Ardından kontrol ederek, sorunun çözülüp çözülmediğine hemen bakabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu